Мастопатією, або фіброзно-кістозною хворобою називаються доброякісні дисплазії молочних залоз. Найчастіше вони проявляються у формі кіст або фіброаден. Кісти - це порожнини, заповнені рідиною. Внаслідок гормонального збою відбувається розростання тканин молочної залози, що призводить до розширення залозистих проток, їх закорковування, накопичення рідини та формування кіст. Це гладкі, округлі новоутворення, які легко переміщуються під час пальпації молочних залоз.
При мастопатії кісти множинні, вони можуть мати різні розміри – від кількох міліметрів до кількох сантиметрів. При розриві кістозного утворення його вміст витікає в навколишні тканини, викликаючи фіброз. Так виникають кістозно-фіброзні зміни у молочних залозах.
Сама по собі мастопатія не є небезпечною. Однак через неоднорідну структуру молочних залоз, до якої вона призводить, можна легко пропустити серйозніші захворювання, такі як рак. Тому жінки з фіброзно-кістозною хворобою повинні регулярно проходити профілактичні обстеження.
Причини мастопатії
Досі невідомо, що саме призводить до розвитку мастопатії. Вважається, що фіброзно-кістозні зміни виникають через порушення секреції естрогенів, гестагенів, пролактину, гормонів щитоподібної залози та факторів росту. Найбільш важливим механізмом у цьому відношенні, мабуть, є дисбаланс між рівнем естрогенів та гестагенів.
Мастопатія частіше виникає у жінок у 30-50 років, часто після вагітності, але іноді діагностується і в молодшому віці. Зміни у молочних залозах можуть виникати й після менопаузи. У цей період вони зумовлені припиненням функції яєчників та перебудовою гормонального фону.
Крім гормональних причин, до факторів ризику розвитку мастопатії відносять психоемоційні стреси, генетичну схильність, куріння, алкоголь, порушення сексуальної та репродуктивної функцій, фактори зовнішнього середовища, захворювання обміну речовин, печінки, яєчників, щитоподібної залози, низьку фізичну активність та ін., дієту з високим вмістом насичених жирів.
Симптоми мастопатії
Внаслідок кістозно-фіброзних змін структура молочних залоз при пальпації стає неоднорідною. Пальповані утворення мають гладкі, чіткі краї й вільно переміщаються по відношенню до сусідніх структур. Найчастіше їх можна знайти у верхньому зовнішньому квадраті молочної залози.
Провідним симптомом мастопатії є дискомфорт і болі в молочних залозах, які виникають за кілька тижнів до менструації. Їх відчувають до 70% жінок. З початком менструації настає тимчасове полегшення. Також іноді спостерігаються виділення із сосків (спонтанні або при натисканні). Рідина може бути білувато-жовтою, зеленою або прозорою.
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ МАМОЛОГА
Консультація мамолога первинна 950 грн Консультація мамолога повторна 880 грн Консультація мамолога д.м.н., професора первинна 1 350 грн Консультація мамолога д.м.н., професора повторна 1 200 грн Консультація провідного мамолога первинна 1 350 грн Консультація провідного мамолога повторна 1 200 грн
- ВАРТІСТЬ АМБУЛАТОРНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ
Встановлення голки Mark Mark Slim в пухлину молочної залози під контролем УЗД в передопераційному періоді 4 500 грн Зціджування молочних залоз 500 грн Постановка біологічного маркера Ultra Clip II в пухлину молочної залози 7 450 грн
- ВАРТІСТЬ МАМОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
Зверніть увагу! В ціну послуги враховується робота хірурга, вартість маніпуляцій та препаратів на операції, витратні матеріали. До вартості послуги НЕ ВХОДИТЬ: анестезія, перебування в стаціонарі, післяопераційне лікування (за потребою), гістологічні дослідження. Білатеральна резекція молочної залози тунельним доступом з реконструкцією місцевими тканинами від 55 000 грн Видалення внутрішньопротокової папіломи молочної залози від 35 000 грн Видалення гематоми молочної залози від 20 000 грн Видалення додаткової дольки молочной залози від 20 000 грн Видалення папілом ареоли та соска від 4 500 грн Видалення фіброаденом молочной залози від 25 000 грн Висічення кіст молочних залоз від 25 000 грн Висічення ліпоми, атероми молочної залози та області грудей від 6 650 грн Лампектомія однієї молочної залози з лімфаденектомією від 35 000 грн Мамопластика від 34 700 грн Вскриття абсцессу молочної залози від 8 500 грн Радикальна квадрантектомія однієї молочної залози з лімфаденектомією від 38 000 грн Радикальна секторальна резекція однієї молочної залози з лімфаденектомією від 38 000 грн Секторальна резекція молочної залози тунельним доступом з реконструкцією місцевими тканинами від 30 000 грн
Діагностика кістозно-фіброзної хвороби
Ретельне обстеження при мастопатії має велике значення, оскільки дозволяє відрізнити це захворювання від серйозніших захворювань. На початковому етапі лікар вивчає історію хвороби, вислуховує скарги пацієнтки та проводить фізикальний огляд молочних залоз.
Жінкам із 35-річного віку призначається мамографія. Якщо під час рентгенологічного дослідження у молочних залозах виявляються підозрілі новоутворення, проводять УЗД та за необхідності МРТ. Ці методи візуалізації дозволяють отримати чіткіші зображення внутрішніх структур молочних залоз і відрізнити фіброзно-кістозні утворення від пухлин. У спірних випадках виконується біопсія – взяття невеликої ділянки тканини для подальшого патогістологічного аналізу. Дослідження допомагає точно визначити, чи виявлені патологічні зміни доброякісними, чи злоякісними.
Лікування мастопатії
Основна мета лікування дифузної фіброзно-кістозної мастопатії – відновлення гормонального балансу організму пацієнтки та полегшення симптомів захворювання. Консервативна терапія може бути гормональною та негормональною.
Гормональне лікування передбачає використання гестагенів, інгібіторів пролактину, оральних контрацептивів. Іноді також застосовують андрогени та антиестрогени.
В рамках негормональної терапії призначають вітамінно-мінеральні комплекси, гепатопротектори, сечогінні та ферментні препарати. Додатково проводять лікування імунокоректорами, адаптогенами, нестероїдними протизапальними засобами та фітопрепаратами. Для більшості пацієнтів консервативна терапія дозволяє досягти позитивного результату.
Хірургічне лікування мастопатії проводять тільки в тому випадку, якщо одна з кісток значно збільшується в розмірах більше ніж 20 мм. Лікар може видалити її вміст методом аспіраційної біопсії, після чого вводить у випорожнену порожнину склерозант. У складніших клінічних випадках проводять секторальну резекцію: під час операції хірург видаляє уражений сектор молочної залози. Вибір методики залежить від характеру, локалізації та розміру кісти.
Мастопатична молочна залоза неоднорідної структури й горбиста при пальпації, тому при самообстеженні легко пропустити новоутворення, що знову виникло. Тому жінкам, які страждають на мастопатію, необхідно проходити регулярні профілактичні огляди у мамолога. Лікар може рекомендувати контрольні обстеження, такі як УЗД та мамографію, дещо частіше, ніж це передбачено стандартним графіком скринінгу раку молочної залози.
Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд» у Києві
«Меділенд» - це велика, багатопрофільна клініка, яка має у своєму розпорядженні все необхідне для успішної діагностики та лікування захворювань грудей. Досвідчені фахівці проведуть комплексне обстеження та розроблять ефективний терапевтичний план, що враховує індивідуальні особливості пацієнта. Щоб записатись на консультацію лікаря, скористайтесь формою зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером телефону, вказаним на сайті.