Гнійний гідраденіт (у просторіччі «суче вим'я») - це потенційно тяжке хронічне запальне захворювання. Супроводжується появою болючих гнійних вузликів з тенденцією до утворення свищів та рубцювання. Згідно з сучасними уявленнями, гідраденіт є хворобою волосяних фолікулів з подальшим поширенням патологічного процесу на апокринові потові залози.
Захворювання супроводжується значним зниженням якості життя. Пацієнти відчувають жахливий, виснажливий біль, що виникає при кожному загостренні. Гній, який виділяється з абсцесів та підшкірних свищових ходів, має різкий, неприємний запах та заважає хворим вести активне соціальне життя. У багатьох пацієнтів гідраденіт також призводить до обмеження працездатності та порушення сексуальних стосунків.
Попри складність захворювання, сучасні методи лікування дозволяють контролювати симптоми захворювання та вести нормальне, здорове життя. Досвідчений лікар-дерматолог МЦ «Меділенд» у Києві проведе комплексне діагностичне обстеження та розробить найефективніший терапевтичний план.
Патогенез
Механізм розвитку гідраденіту остаточно невідомий. Імовірно захворювання виникає внаслідок порушення передачі сигналу між волосяним фолікулом та апокриновою залозою. Це призводить до неконтрольованого зростання клітин та розвитку спочатку аутоімунного, а згодом та септичного запального процесу.
Етіологія захворювання
Дослідження показали, що існують певні фактори, які збільшують ризик розвитку гнійного гідраденіту. Згідно з наявними даними, 96% пацієнтів із цим захворюванням викурюють більше ніж 20 цигарок на день.
Гормональні зміни теж відіграють роль у механізмі виникнення хвороби. Гідраденіт майже завжди починається після статевого дозрівання та частково або повністю зникає після менопаузи.
Ожиріння та діабет зустрічаються у великого відсотка пацієнтів, проте оцінка причинно-наслідкового зв'язку суперечлива. Ймовірно, надмірна вага викликає натирання складок шкіри, що сприяє обтяженню перебігу хвороби. Також є відомості про те, що спровокувати патологічний процес може прийом літію, глюкокортикостероїдів чи деяких вітамінів. Певну роль відіграє спадковий фактор.
Шляхи зараження
Гнійний гідраденіт не є інфекційною хворобою і не передається від людини до людини.
Клінічні прояви
Захворювання найчастіше починається поступово — на першому етапі на шкірі з'являються болісні підшкірні вузлики, зазвичай невеликі, діаметром 0,5-2 см), що зовні нагадують фурункули. Деякі люди ще до формування вузлів відчувають дискомфорт (свербіж, печіння, підвищене потовиділення) в осередках запалення.
Вузлики розростаються, зливаються один з одним і наповнюються гнійним вмістом. Після розтину з них витікають кров і гній зі специфічним запахом. Крім вузлів, на шкірі також можуть бути присутніми відкриті комедони — невеликі ущільнення із чорною точкою в центрі.
При прогресуванні хвороби утворюються нориці — аномальні канали, якими гній виходить із вузликів назовні та за допомогою яких вузли з'єднуються один з одним. Ураження можуть бути дуже болючими, пацієнти іноді скаржаться на те, що їм важко рухатися, особливо якщо осередки запалення торкаються пахв чи паху. Біль буває різним за характером і інтенсивністю: пекучий, колючий, стискальний, пронизливий, пульсівний або гострий. Інтенсивність болісних відчуттів залежить від тяжкості ураження шкіри.
Додатковими симптомами є свербіж, що посилюється під час спеки, фізичної активності, стресу та надмірного потовиділення, а також неприємний запах гною.
Класифікація гнійного гідраденіту
Тяжкість захворювання класифікують за шкалою Херлі:
- I ступінь - утворення поодиноких або множинних абсцесів без свищів і без рубців
- II ступінь - рецидивні абсцеси зі свищами та рубцями, поодинокі або множинні осередки, широко відокремлені один від одного
- III ступінь - численні дифузні осередки, з'єднані між собою свищами, займають всю площу ураженої ділянки, присутнє рубцювання
Точне визначення стадії захворювання допомагає підібрати правильну терапевтичну тактику.
Ускладнення
Найбільш поширеними ускладненнями гідраденіту є рубці та інфекція. Через хронічний запальний процес можуть виникнути системні ускладнення, такі як:
- анемія
- гіпопротеїнемія
- нефротичний синдром
- артропатії
- вторинна лімфедема мошонки чи вульви
- свищі прямої кишки, піхви, уретри та сечового міхура
До більше рідкісних наслідків захворювання належать:
- реактивний артрит
- синовіт
- гіперостоз
- остит
У хворих на гідраденіт також спостерігаються випадки поєднання гангренозної піодермії та вторинного амілоїдозу з системним ураженням нирок та серця. Небезпечним для життя ускладненням є плоскоклітинний рак. Він зустрічається досить рідко, але пухлини цього типу агресивні та схильні до раннього метастазування.
Діагностика гнійного гідраденіту
Діагностика, як правило, не становить складності. Лікар оглядає пацієнта, оцінює клінічну картину та збирає анамнез. Для постановки діагностика потрібна наявність трьох обов'язкових критеріїв:
- Типові висипання - глибокі болючі запальні вузли («сліпі» фурункули), абсцеси, підшкірні свищові ходи, подвійні відкриті псевдокомедони, «шнуроподібні» рубці
- Типова локалізація - ураження більш ніж однієї з наступних зон: сіднична область, а також під пахвами, під грудьми, пах, промежина
- Типовий перебіг - хронічний, рецидивний (більш як два рецидиви за 6 місяців)
Біопсія шкіри та мікробіологічне дослідження гною з вузликів зазвичай не потрібні.
Лікування гнійного гідраденіту
Терапевтичний план складається індивідуально для кожного за пацієнта з урахуванням ступеня тяжкості та інших характеристик захворювання.
Фармакологічна терапія
Медикаментозне лікування гідраденіту зазвичай приносить лише короткочасний ефект. Однак через можливі протипоказання до хірургічного втручання, а також побоювання, які виникають у пацієнтів у зв'язку з операцією часто спочатку проводиться консервативна терапія.
Зазвичай для лікування рекомендуються пероральні антибіотики загальної дії або місцеві антибактеріальні препарати. Через тимчасовий ефект цього типу терапії їх слід використовувати тільки при загостренні захворювання або як передопераційне лікування.
Хірургічне лікування
Хірургія - єдиний на цей час ефективний метод усунення гідраденіту. На жаль, пацієнти часто затягують з операцією, що погіршує результати лікування. Хірургічне втручання передбачає повне видалення уражених тканин із запасом здорової шкіри.
Складність операції при гнійному гідраденіті залежить від ступеня тяжкості захворювання:
- I стадія за Херлі - проводиться радикальна хірургічна резекція тканин, залучених у болісний процес (видалення окремих запальних осередків не рекомендується), загоєння шляхом первинного ушивання рани, періодичне дренування
- II-III стадія за Херлі - виконують радикальну хірургічну резекцію уражених захворюванням тканин до м'язової фасції (іноді глибше), ретельне видалення свищів, первинне або вторинне ушивання рани, можлива додаткова післяопераційна медикаментозна терапія
Резекцію виконують за допомогою звичайного скальпеля, електрокоагулятора чи абляційного лазера (СО2). При найпростішому варіанті ранову поверхню накривають бинтами стерильними або пов'язками, що прискорюють грануляцію. Час загоєння при цьому методі становить 6-12 тижнів.
Пластична хірургія з застосуванням трансплантатів скорочує період загоєння і зазвичай дозволяє досягти кращих естетичних результатів. Пересадки можна використовувати відразу після операції або після розвитку грануляції. Невеликі дефекти вшивають. У області пахв рекомендується локальна клаптева пластика. Методи, що обмежуються видаленням абсцесів та ушиванням нориць, на жаль, неефективні.
Профілактика гідраденіту
Оскільки причини розвитку цього захворювання до кінця не вивчені, специфічних методів його профілактики немає. Однак є заходи, які знижують ризик загострення гідраденіту. Пацієнтам рекомендують:
- схуднути або підтримувати здорову вагу
- кинути палити
- уникати стресових ситуацій
- не носити тісний синтетичний одяг
- дотримуватись належної гігієни шкіри
- не намагатися самостійно розкривати вузли
Крім того, необхідно суворо дотримуватися приписів лікаря.
Чому варто звертатися до МЦ «Мідленд» в Києві
Медичний центр «Мідленд» в Києві має у своєму розпорядженні необхідною діагностичною та терапевтичною базою для ефективного лікування гнійного гідраденіту. Пацієнтів ведуть висококваліфіковані дерматологи, які мають великий досвід. Важливо пам'ятати про те, що раннє звернення за професійною допомогою – це перший крок до успішного лікування і повернення здорового життя. Щоб записатись на консультацію лікаря, скористайтесь формою зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером телефону, що вказаний на сайті.
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ ХІРУРГА
Консультація хірурга первинна 880 грн Консультація хірурга повторна 820 грн Консультація хірурга д.м.н., професора первинна 950 грн Консультація хірурга д.м.н., професора повторна 880 грн Консультація дитячого хірурга первинна 880 грн
- ВАРТІСТЬ АМБУЛАТОРНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ
Видалення кліща 950 грн Видалення множинних новоутворень, 1 зона 2 400 грн Видалення ногтьової пластинки 2 400 грн Видалення поліпа 2 600 грн Видалення порт-системи 3 000 грн Видалення стороннього тіла 6 000 грн Видалення фурункула 2 000 грн Висічення врослого волоса пахової області 1 300 грн Внутрисуглобна ін'єкція 550 грн Внутрішньосуглобна блокада 550 грн Вскриття фурункула, абсцесу, гематоми розміром до 1,5 см² 2 000 грн Встановлення порт-системи 18 000 грн Діагностична біопсія новоутворення без урахування гістологічного дослідження 3 000 грн Дренування гематоми 650 грн Ексцізійна біопсія без урахування гістологічного дослідження 2 200 грн Ентеростомія 44 000 грн Зняття швів 300 грн Крайова резекція нігтьової пластинки 2 100 грн Лапароскопічна сигмоідектомія 1 650 грн Лапароцентез з дренуванням асцитичної рідини, 1 категорія складності 5 700 грн Лапароцентез з дренуванням асцитичної рідини, 2 категорія складності 7 500 грн Лікувально-діагностична пункція гематоми під контролем або без контроля УЗД 1 200 грн Мала невідкладна хірургічна маніпуляція, 1 категорія складності 650 грн Мала невідкладна хірургічна маніпуляція, 2 категорія складності 950 грн Мала невідкладна хірургічна маніпуляція, 3 категорія складності 1 350 грн Накладання одного шва 450 грн Накладання швів 650 грн Оперативне лікування гідраденіта, 1 утворення 2 000 грн Оперативне лікування гострого гнійного мастита 4 700 грн Оперативне лікування карбункула, глибоких абсцесів розміром більше 1,5 см² 3 400 грн Оперативне лікування панариція пальця 2 000 грн Оперативне лікування флегмони, 1 категорія складності 3 200 грн Оперативне лікування флегмони, 2 категорія складності 4 700 грн Первинна хірургічна обробка рани 2 000 грн Первинна хірургічна обробка рани обличчя з накладенням косметичного шва 4 700 грн Перев'язка 300 грн Пункція гематоми 650 грн Радіохвильове видалення множинних новоутворень 1 300 грн Радіохвильове видалення новоутворень 850 грн Ревізія післяопераційної рани 650 грн Ревізія рани з накладенням асептичної пов'язки 650 грн Розділення синехій крайньої плоті 2 000 грн Субфасціальна некроктомія 1 800 грн Тонкоголкова аспіраційно пункційна біопсія пухлин під УЗД-навігацією, 1 категорія складності 2 300 грн Тонкоголкова аспіраційно пункційна біопсія пухлин під УЗД-навігацією, 2 категорія складності 2 900 грн Тонкоголкова аспіраційно пункційна біопсія пухлин під УЗД-навігацією, 3 категорія складності 3 500 грн Торакоцентез з дренуванням плевральної порожнини, 1 категорія складності 5 700 грн Торакоцентез з дренуванням плевральної порожнини, 2 категорія складності 7 500 грн Трепан-біопсія пухлини під УЗД-навігацією без урахування гістологічного дослідження, 1 категорія складності 4 700 грн Трепан-біопсія пухлини під УЗД-навігацією без урахування гістологічного дослідження, 2 категорія складності 7 000 грн Трепан-біопсія пухлини під УЗД-навігацією без урахування гістологічного дослідження, 3 категорія складності 10 800 грн Френотомія (розсічення вуздечки язика) 2 000 грн Хірургічна обробка рани більше 10 см², 3 категорія складності 600 грн Хірургічна обробка рани від 2 см² до 5 см², 1 категорія складності 400 грн Хірургічна обробка рани від 5 см² до 10 см², 2 категорія складності 500 грн Хірургічне (радикальне) лікування атероми або ліпоми розміром до 5 см 3 000 грн Хірургічне (радикальне) лікування атероми або ліпоми розміром понад 5 см 4 700 грн Хірургічне видалення атероми 2 000 грн Хірургічне видалення бородавки 450 грн Хірургічне видалення новоутворень шкіри 20 000 грн Хірургічне видалення папіломи 200 грн Хірургічне лікування атероми або ліпоми, що нагноїлася 3 000 грн Шейв-біопсія без урахування гістологічного дослідження 2 400 грн
- ВАРТІСТЬ ХІРУРГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
Зверніть увагу! В ціну послуги враховується робота хірурга, вартість маніпуляцій та препаратів на операції, витратні матеріали. До вартості послуги НЕ ВХОДИТЬ: анестезія, перебування в стаціонарі, післяопераційне лікування (за потребою), гістологічні дослідження. Апендектомія від 26 400 грн Висічення некротизованих тканин від 3 300 грн Герніопластика параколостомічної грижі від 60 500 грн Герніопластика при паховій грижі без сітки від 17 600 грн Герніопластика при паховій, бедренній, пупковій грижі з встановленням сітчастого імплантата "Етікон" від 19 800 грн Зупинка кровотечі від 2 200 грн Лапароскопічна холецистектомія від 33 000 грн Лапароскопічне видалення спайок (адгезіолізис) від 38 500 грн Лапаротомічна холецистектомія від 27 500 грн Наружне дренування холедоха від 3 600 грн Оментектомія від 27 500 грн Оперативне втручання при локальних ураженнях пухлинами м'яких тканин від 5 300 грн Оперативне втручання при пухлинах шлунку від 55 000 грн Оперативне втручання при розповсюджених ураженнях пухлинами м'яких тканин від 13 200 грн Операції на шлунку (пухлини, виразкова хвороба) від 27 500 грн Операція при післяопераційній грижі з встановленням імпланта "Етікон" 3 категорії складності від 38 500 грн Операція при післяопераційній грижі з встановленням імпланта "Етікон", 1 категорія складності від 27 500 грн Операція при післяопераційній грижі з встановленням імпланта "Етікон", 2 категорія складності від 33 000 грн Постановка VAC-системи 32 000 грн Ревізія жовчних протоків від 1 800 грн Релапаротомія від 32 000 грн Трахеостомія від 14 300 грн Хірургічне видалення келоїдних рубців (з урахуванням місцевої анестезії) від 5 500 грн Хірургічне видалення новоутворень шкіри з реконструкцією, 2 категорія складності від 33 000 грн Хірургічне видалення новоутворень шкіри з реконструкцією, 3 категорія складності від 44 000 грн Хірургічне видалення новоутворень шкіри з реконструкцією,1 категорія складності від 16 500 грн Видалення міжхребцевої грижі від 22 000 грн Декомпресія спино-мозкового каналу від 22 000 грн Кіфопластика від 8 800 грн