Болісні менструації (альгоменорея, дисменорея) - широко поширений стан, при якому скорочення матки під час менструальних кровотеч супроводжується сильними болями. За оцінками, він зустрічається у 45% жінок, з яких 30% відчувають болісні відчуття періодично, а 10-15% - дуже часто.
Сильні болі щомісяця значно знижують якість життя жінки, заважають їй повноцінно виконувати повсякденні обов'язки та змушують відмовлятися від фізичної активності. При цьому зовсім не обов'язково терпіти неприємні симптоми. Своєчасне звернення до лікаря допомагає виявити причину дискомфорту та підібрати ефективне лікування.
Причини та фактори ризику болісних місячних
Біль при первинній дисменореї виникає в результаті підвищення рівня простагландинів та лейкотрієнів. Це фактори запалення, які викликають скорочення гладких м'язів матки та її судин. Підвищена концентрація цих речовин призводить до ішемії (зниження кровопостачання) маткових м'язів, через що виникають болі у нижній частині живота. Певну роль у цьому процесі також відіграє гормон вазопресин, що зменшує кровотік через м'язи матки та підвищує активність її оболонки, що, своєю чергою, призводить до посилення больового синдрому.
До факторів ризику, які значно збільшують ймовірність появи болю при менструації, належать:
- вік до 30 років
- низька вага (ІМТ нижче 20)
- ранній початок місячних (до 12 років)
- тривалий менструальний цикл
- тривалі та рясні місячні
- відсутність дітей
Деякі фактори способу життя також підвищують ризик розвитку альгоменореї. До них належать куріння, зловживання алкоголем та недостатня фізична активність.
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ ФАХІВЦІВ
Консультація гінеколога первинна 950 грн Консультація гінеколога повторна 880 грн Консультація онкогінеколога первинна 1 100 грн Консультація онкогінеколога повторна 950 грн Консультація провідного гінеколога первинна 1 350 грн Консультація провідного гінеколога повторна 1 200 грн
- ВАРТІСТЬ АМБУЛАТОРНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ
Аспіраційна пайпель-біопсія ендометрію без урахування гістологічного дослідження 1 400 грн Біопсія шийки матки без урахування гістологічного дослідження 1 700 грн Вагінальна ванночка, 1 процедура 450 грн Вагінальний тампон, 1 процедура 200 грн Введення маточного кільця 250 грн Видалення внутрішньоматкової спіралі 650 грн Ехосальпінгоскопія (УЗД для діагностики прохідності маткових труб) 2 900 грн Ін'єкція антагонистів гонадотропін-рілізінг-гормона (ант-ГнРГ), 1 ін'єкція 460 грн Інтимний пілінг 1 600 грн Кольпоцервікоскопія експертна 750 грн Кольпоцервікоскопія скрінінгова 600 грн Лазерне вульво-вагінальне омолодження без урахування області промежини 9 200 грн Лазерне вульво-вагінальне омолодження з урахуванням області промежини 13 900 грн Медикаментозне переривання вагітності з урахуванням вартості препарату 9 500 грн Метросальпінгографія (рентген дослідження проходимості маточних труб) 3 750 грн Плазмотерапія статевих органів 3 700 грн Постановка внутрішньоматкової спіралі без урахування вартості спиралі 1 600 грн Постановка песарія 680 грн Радіохвильова вапоризація шийки матки 3 200 грн Радіохвильова ваппоризація однієї кондиломи вагіни під місцевою анестезією від 1 050 грн Розділення синехій 2 600 грн Тест на вагітність 260 грн Цервікометрія 580 грн
- ВАРТІСТЬ ГІНЕКОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
Зверніть увагу! В ціну послуги враховується робота хірурга, вартість маніпуляцій та препаратів на операції, витратні матеріали. До вартості послуги НЕ ВХОДИТЬ: анестезія, перебування в стаціонарі, післяопераційне лікування (за потребою), гістологічні дослідження. Мінімальна вартість анестезії при малоінвазивних оперативних гінекологічних втручаннях: 2600,00 грн. Абляція ендометрію від 15 800 грн Аднексектомія (видалення маткових труб та придатків) від 25 200 грн Вакуумна аспірація від 9 500 грн Видалення внутрішньоматкової спіралі з вишкрібанням матки від 10 500 грн Видалення кіст яєчників від 29 400 грн Видалення кондилом/папіллом статевих губ та піхви від 5 800 грн Видалення кісти бартолинової залози від 15 800 грн Видалення параоваріальних кіст від 20 800 грн Видалення утворення Дугласового простору від 21 500 грн Видалення шийки матки з подальшою пластикою вагіни від 26 300 грн Гістеректомія лапароскопічна (видалення матки) від 40 400 грн Гістеректомія лапаротомічна абдомінальна (видалення матки) від 33 600 грн Гістеректомія вагінальна (видалення матки через вагіну) від 36 800 грн Гістероскопія діагностична від 12 600 грн Гістероскопія лейоматозних вузлів від 18 900 грн Гістероскопія при кровотечі від 17 300 грн Гістероскопія при наявності інородних тіл в порожнині матки від 15 800 грн Діагностична лапароскопія від 18 900 грн Кольпорафія або пластика піхви (корекція опущення стінок матки) від 18 900 грн Конізація шийки матки від 10 500 грн Консервативна міомектомія (видалення міоматозних вузлів без видалення матки) від 28 900 грн Корекція патології порожнини матки (сінехії, перетинка) від 17 300 грн Кюретаж (вишкрібання) порожнини матки від 10 000 грн Кюретаж порожнини матки при кровотечі від 9 500 грн Лабіопластика від 23 100 грн Лазерний дриллінг яєчників від 20 800 грн Лапароскопічна сальпінготомія від 26 300 грн Лапаротомія за Пфанненштилем від 26 300 грн Надвагінальна ампутація матки від 32 300 грн Оперативне втручання надпіхвової ампутації матки (видалення матки зі збереженням шийки) від 28 900 грн Оперативне втручання при опущенні матки (фіксація зв'язок) від 39 900 грн Оперативне лікування позаматкової вагітності від 27 700 грн Операції на придатках матки (тубоовариальні абсцеси, кисти) від 28 900 грн Пангістеректомія (видалення матки з придатками) від 36 800 грн Пластика шийки матки (рубцові зміни, елонгація шийки, обширна ерозія) від 12 600 грн Пластика стінок вагіни та промежини при опущенні та деформації від 26 300 грн Поліпектомія за допомогою гістероскопії від 17 300 грн Розтин та дренування абсцесу бартолінової залози від 15 800 грн Сальпінгооваріолізіс (роз'єднання спайок) від 25 200 грн Сальпінготомія лапароскопічна від 40 000 грн Стоматопластика (відновлення прохідності маткових труб) від 25 200 грн Тубектомія або оваріоектомія (видалення маточних труб) від 26 300 грн Хірургічна стерилізація (перев'язка або видалення маточних труб) від 23 100 грн
Види дисменореї
Розрізняють первинну і вторинну альгоменорею. Первинна вражає молодих жінок і з'являється за кілька місяців після першої менструації, коли виникають овуляторні цикли. При гінекологічному огляді суттєвих відхилень зазвичай не виявляється. Вважається, що причина симптомів - підвищена секреція простагландинів, які природним чином секретуються слизовою оболонкою матки, викликаючи її скорочення та спорожнюючи від менструальної крові
Вторинна дисменорея спостерігається у жінок, що раніше не відчували болю при місячних. Зазвичай це відбувається у середньому чи старшому віці. Болісні менструації у такому разі можуть вказувати на розвиток таких захворювань, як:
- міома матки чи поліпи
- ендометріоз
- вади розвитку та анатомічні дефекти репродуктивних органів
- звуження цервікального каналу після операції
- злоякісні пухлини
- функціональні порушення репродуктивних органів
- запальні захворювання органів малого таза та їх ускладнення
- гормональні відхилення
- ускладнення при використанні внутрішньоматкової спіралі
Дисменорея у дівчат та жінок також має тристадійну класифікацію з урахуванням виразності симптомів:
- Легка альгоменорея. Болі виникають у перший день менструації, не супроводжуються додатковими симптомами та не обмежують виконання повсякденних завдань
- Болісні менструації помірної інтенсивності. Болі зберігаються протягом 2-3 днів менструальної кровотечі, супроводжуються іншими симптомами, такими як нудота, діарея, біль голови, стомлюваність, і певною мірою обмежують повсякденну діяльність (наприклад, жінка змушена пропускати спортивні тренування)
- Тяжкі болісні менструації. Симптоми виражені, виникають ще до початку місячних і продовжуються до 7 днів, супроводжуючись численними додатковими проявами, що призводить до суттєвих обмежень, зниження якості життя, пропускам навчання та роботи
Помірні та тяжкі болі при менструації є приводом для звернення до лікаря. Після комплексного обстеження гінеколог МЦ «Меділенд» підбере ефективні методи лікування, які допоможуть позбавитися виснажливого болю та підвищити якість життя.
Як проявляється дисменорея?
Менструальні болі локалізуються внизу живота. Найчастіше вони відчуваються на самому початку або безпосередньо перед менструацією та можуть зберігатися протягом 2-3 днів. Біль має спастичний характер і зазвичай описується, як тупий або різкий, такий, що ниє. Додаткові симптоми включають нудоту, блювоту, діарею, безсоння, слабкість, болі - головні та в попереково-крижовому відділі спини.
Що робити, якщо болить живіт під час місячних?
При болісній менструації, особливо якщо болі з'явилися раптово і раніше їх не було, слід звернутися до гінеколога. Лікар проведе діагностику. Якщо в ході дослідження будуть виявлені захворювання органів малого таза, гінеколог підбере ефективну схему лікування, щоб усунути причину альгоменореї.
Діагностика дисменореї
На першому етапі лікар вислухає скарги пацієнтки, вивчить історію її хвороби та поставить питання, що стосуються регулярності менструального циклу, характеру та інтенсивності болю, а також наявності супутніх захворювань. Після цього проводиться гінекологічний огляд та трансвагінальне УЗД. Додатково лікар може взяти мазки на дослідження і призначити аналізи крові.
При підозрі на патологію органів малого таза далі можуть бути проведені інші тести діагностичної візуалізації, такі як КТ чи МРТ. Крім того, гінеколог може порадити гістероскопію або лапароскопію.
Лікування болю при менструації
Лікування дисменореї визначається індивідуально, з урахуванням тяжкості симптомів, наявності супутніх захворювань, планів на народження дітей у майбутньому та загального стану здоров'я пацієнтки.
Для лікування болісних менструацій застосовуються нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Механізм їх дії полягає у зниженні вироблення простагландинів, висока концентрація яких викликає біль під час менструації. Ліки потрібно приймати за 1-2 дні до початку місячних та в перші 3 дні циклу. Слід пам'ятати, що не можна одночасно приймати два препарати з групи нестероїдних протизапальних засобів, оскільки це посилює їх побічні ефекти. Якщо лікування не допомагає, наступним кроком є додавання до терапії знеболювальних та спазмолітиків.
Жінкам, які не переносять лікування нестероїдними протизапальними препаратами або мають протипоказання до їх застосування рекомендується прийом гормональної контрацепції (якщо вони не планують завагітніти).
Додаткове полегшення болю без побічних ефектів може забезпечити такі методи, як вправи на релаксацію, масаж, помірна фізична активність (наприклад, ходьба, йога), використання місцевої електростимуляції (ДЕНС), теплі компреси на нижню частину живота або область спини.
При виявленні захворювань репродуктивних органів лікар МЦ «Мідленд» порекомендує фармакологічне або хірургічне лікування для усунення першопричини симптомів.
Чому варто звертатися до МЦ «Мідленд»?
Багато жінок, які зіткнулися з альгоменореєю, продовжують терпіти неприємні симптоми. Думаючи про те, що болісні місячні - це нормально. Тим часом існують ефективні методи лікування, які допомагають забути про дискомфорт та жити здоровий життям без болю. Крім того, болючі менструації можуть вказувати на наявність серйозних захворювань жіночої репродуктивної системи, як-от міома, ендометріоз, гормональні відхилення. Досвідчений гінеколог медичного центру «Меділенд» у Києві проведе комплексне діагностичне обстеження для визначення причин дисменореї та підбере індивідуальну терапевтичну тактику. Щоб записатись на консультацію до лікаря, заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером телефону, вказаним на сайті.