або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Лікування діабету вагітних у МЦ «Меділенд» у Києві

Автор статьи:

Малкіна Олександра Григорівна

Ендокринолог

Гестаційний діабет (GSD) - це захворювання, що виникає під час вагітності у раніше здорових жінок. Воно пов'язане з порушенням толерантності до глюкози, що призводить до підвищення рівня цукру в крові. Якщо хворобу не лікувати, вона може негативно позначитися на перебігу вагітності та здоров'ї дитини. На щастя, суворий контроль рівня глюкози допомагає запобігти ускладненню. Крім того, здорове харчування, фізичні вправи й прийом ліків (при необхідності) допомагають впоратись з діабетом вагітних.

Причини гестаційного діабету

Основною причиною захворювання вважається підвищення рівня таких гормонів, як пролактин, естрогени, прогестерон і, перш за все, плацентарний лактоген, які заважають правильному функціонуванню інсуліну, що регулює рівень глюкози в крові. Різкий стрибок рівня найсильнішого антагоніста інсуліну - плацентарного лактогену - спостерігається між 24-м та 28-м тижнями вагітності. Саме у цей період найчастіше розвивається гестаційний діабет.

Хоча в організмі кожної вагітною жінки відбуваються одні й ті самі процеси, пов'язані з підвищенням рівня певних гормонів, гестаційний діабет вражає лише кілька відсотків майбутніх матерів. Саме тому вважається, що існують фактори, які збільшують ризик розвитку даного захворювання. До них належать:

  • надмірна вага або ожиріння до вагітності
  • вік старше 35 років
  • діабет під час попередньої вагітності
  • генетична схильність
  • вага раніше народженої дитини вище 4 кг
  • викидні в минулому
  • багатоплідна вагітність
  • багатоводдя

Крім того, діабет зустрічається й у жінок, які не мають жодного з перерахованих вище факторів ризику, тому діагностику даного захворювання проводять у всіх вагітних.

Ознаки гестаційного діабету

В багатьох випадках захворювання ніяк не проявляє себе. Симптоми, аналогічні іншим формам діабету, виникають тільки за дуже високого рівня цукру в крові. До них належать:

  • слабкість
  • втома
  • запаморочення
  • підвищена спрага
  • сухість в роті
  • часте сечовипускання

Ці прояви можуть бути присутніми й за нормального перебігу вагітності. Тому дуже важливо своєчасно проходити обстеження у лікаря та здавати всі необхідні аналізи. 

Діагностика гестаційного діабету

Основним методом діагностики діабету є оральний глюкозотолерантний тест (ОГТТ). Його зазвичай проводять на терміні між 24-м та 28-м тижнями вагітності. Суть тесту полягає у вимірі глікемії (концентрації глюкози в крові) натще, а потім через 1 і 2 години після вживання 75 г розчину глюкози.

Норма концентрації даної речовини у плазмі венозній крові через 2 години становить <7,8 ммоль/л.

Критерії діагностики гестаційного діабету за даними ВООЗ:

  • концентрація глюкоза в крові (глікемії) натще - 5,1-6,9 ммоль/л
  • глікемії через 1 годину після проведення ОГТТ - ≥10 ммоль/л
  • глікемії через 2 годину після ОГТТ - 8,5-11,0 ммоль/л

Для встановлення діагнозу «гестаційний діабет» достатньо, щоб результати аналізу вагітної жінки відповідали хоча б одному з цих критеріїв.

Протипоказання до проведення тесту толерантності до глюкози

Навантаження глюкозою проводити не можна, якщо рівень цукру крові вранці натщесерце вже був ≥ 5,1 ммоль/л.

JUN ненадійний у людей із порушеннями всмоктування (наприклад, при целіакії). Його не слід проводити під час гострої інфекції або при прийомі препаратів, які можуть підвищувати глікемію (глюкокортикостероїди, тіазидні діуретики, застосовувані, зокрема, при артеріальній гіпертензії, деякі β-блокатори).

Наслідки діабету вагітних для матері та дитини

Вплив на дитини:

  1. Макросомія (великий розмір плода). Глюкоза, на відміну від інсуліну, проникає через плацентарний бар'єр, що призводить до підвищення цукру в крові у дитини. Це, своєю чергою, примушує підшлункову залозу виробляти велику кількість інсуліну, що викликає збільшення ваги плода (часто понад 4 кг)
  2. Дефекти розвитку. Діти матерів з недіагностованим або погано контрольованим гестаційним діабетом можуть мати дефекти розвитку, в тому числі вади серця, нервової системи, травного тракту або деформації кінцівок
  3. Ускладнення при народженні. Гіперглікемія може викликати передчасні пологи, що збільшує ризик дихальної недостатності у новонародженого. Через надмірну вагу плода він часто не може народитися природним шляхом і застряє у пологових шляхах, що викликає необхідність проведення кесаревого розтину
  4. Низький рівень цукру в крові. Іноді у дітей матерів із гестаційним діабетом незабаром після народження спостерігається низький рівень цукру в крові, оскільки у них підвищений власний виробіток інсуліну, і вони більше не отримують глюкозу через плаценту. Це створює ризик виникнення судом у новонародженого, у зв'язку з чим дуже важливо регулярно і часто годувати дитину, перевіряти рівень цукру в крові та за необхідності вводити його

Вплив на матір:

  1. Прееклампсія. Підвищення артеріального тиску, що супроводжується наявністю білка в сечі. Серйозне ускладнення, яке часто є показанням до кесаревого розтину
  2. Захворювання сечовидільної системи. У жінок з гестаційним діабетом часто спостерігається підвищена захворюваність інфекціями сечовивідних шляхів та пієлонефритом
  3. Розвиток цукрового діабету 2 типу у майбутньому. Жінки, у яких під час вагітності діагностовано діабет, наражаються на підвищений ризик його розвитку після пологів, тому їм рекомендується регулярно перевіряти стан вуглеводного обміну в ендокринолога

Рання діагностика та лікування гестаційного діабету дозволяють жінці щасливо виносити та народити здорову дитину.

Лікування гестаційного діабету

Корекція раціону

Лікування починають із введення дієти, що складається зі споживання постійної кількості вуглеводів, що полегшує досягнення нормальних показників глюкози у крові.

Енергетична цінність раціону (калорійність) залежить від маси тіла, зросту, фізичної активності та терміну вагітності:

  • індекс маси тіла (ІМТ) <19,8 - 35-40 ккал/кг/доб.
  • ІМТ у межах 19,8-29 - 30-32 ккал/кг/доб.
  • IMT >29 - 24-25 ккал/кг/доб.

Для пацієнток з ожирінням (ІМТ ≥30) може бути корисним зменшити щоденне споживання калорій на 300 ккал.

Дієта повинна містити:

  • вуглеводів – 40-50%
  • жирів (у тому числі <10% насичених) – 20-30%
  • білків - 30% (1,3 г/кг/добу)

Фізична активність

Фізичні вправи, адаптовані до поточних можливостей вагітної є одним з ефективних терапевтичних підходів при гестаційному діабеті. Всім жінкам з підвищеним рівнем глюкози в крові під час вагітності (і після пологів) слід підтримувати фізичну активність, якщо немає протипоказань. Переважні регулярні аеробні навантаження: ходьба, їзда велосипедом, танці, аквааеробіка, вправи на розтяжку, підняття легких тяжкостей.

Інсулінотерапія

Якщо немедикаментозні методи, такі як дієта, через 5-7 днів не дають бажаного результату, лікар порекомендує лікування інсуліном. Гормон вводиться підшкірно. Пероральні протидіабетичні препарати протипоказані, хоча метформін нині дозволений жінкам із супутнім синдромом полікістозних яєчників, але його потрібно скасувати до кінця першого триместру.

Моніторинг рівня глюкози в крові

Вагітним жінкам з діабетом слід контролювати концентрацію глюкози в крові не менше 4 раз в день. Лікар МЦ «Меділенд» розкаже, як це робити. 

Цільові значення глюкози при вимірі глюкометра повинні становити:

  • натще і перед їдою - 3,9-5,0 ммоль/л 
  • через 1 годину після початку їди - <7,8 ммоль/л
  • через 2 години після їди - <6,7 ммоль/л
  • вночі між 2:00 та 4:00 - 3,9-5,0 ммоль/л

Найбільш точну оцінку добової глікемії дає так звана система безперервного моніторингу рівня глюкози. Цільовий середньодобовий показник має становити 5,3 ммоль/л.

Лікарі ендокринологи Клініки «Меділенд»
Олександра Малкіна ‒ хороший ендокринолог в Києві, прийом ендокринолог

Малкіна Олександра Григорівна

Лікар-ендокринолог

Операція на щитовидній залозі в Києві

Сичов Юрій Віталійович

Лікар хірург-ендокринолог

Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд»

Медичний центр «Меділенд» у Києві забезпечує комплексну допомогу пацієнткам, які страждають від гестаційного діабету. Вона включає моніторинг рівня глюкози, розробку персоналізованих дієт і планів фізичних вправ, а також призначення медикаментозної терапії (при необхідності). Пацієнти отримують постійну підтримку досвідчених ендокринологів і дієтологів, що допомагає мінімізувати ризики для матері та дитини. Щоб зареєструватися на консультацію до лікаря, скористайтеся формою зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером телефону, вказаним на сайті.


Залишити відгук
Наші акції та постійні пропозиції

ЗНИЖКА НА ВСІ ВИДИ МРТ БЕЗ КОНТРАСТУ

Знижка на всі види МРТ без контрасту. 15% у будні та у неділю

Детальніше

Потурбуйся про себе вчасно

Запитай у лікаря про свою знижку на діагностичні дослідження!

Детальніше

Регулярний скринінг організму

Запитай у лікаря про свою знижку!

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок після 35 років

Комплексне профілактичне обстеження є запорукою вчасної діагностики більшої кількості хвороб

Детальніше

Комплексне обстеження для чоловіків

Регулярні медичні обстеження відіграють важливу роль у збереженні здоров'я чоловіків

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок до 35 років

Регулярні обстеження дозволяють виявити потенційні захворювання на ранніх стадіях

Детальніше

Подарунковий сертифікат

Сертифікат номіналом 1 000 грн на будь-які послуги та процедури

Детальніше

Check-Up «Гастроентерологічний»

Більшість гастроентерологічних захворювань починається з появи симптомів, на які ми не звертаємо уваги

Детальніше

Check-up «Жіноче здоров'я»

Регулярне проходження огляду у гінеколога

Детальніше

Check-Up «Щитоподібна залоза»

Обов'язковий щорічний огляд щитоподібної залози

Детальніше

30% знижки для ЗСУ

на консультації та діагностику

Детальніше

Check Up "Діабет під контролем"

Контроль можливих ускладнень діабету шляхом регулярних обстежень

Детальніше
Статті лікарів
Пролапс мітрального клапана: симптоми та методи лікування
Пролапс мітрального клапана: симптоми та методи лікування
Дивитись →
Вроджене викривлення статевого члена (хвороба Пейроні)
Вроджене викривлення статевого члена (хвороба Пейроні)
Дивитись →
Коротка вуздечка статевого члена
Коротка вуздечка статевого члена
Дивитись →
Атрофія яєчка
Атрофія яєчка
Дивитись →
Вакуум-терапія еректильної дисфункції (ЛОД)
Вакуум-терапія еректильної дисфункції (ЛОД)
Дивитись →
Ліцензії та сертифікати
Заказать обратный звонок