Цукровий діабет вагітних (гестаційний діабет) – досить часте захворювання, яке загрожує ускладненнями перебігу вагітності та потребує особливого комплексного підходу до пацієнтки.
Ендокринологи Медичного Центру Меділенд спільно з акушерами-гінекологами забезпечують чуйний контроль перебігу вагітності, завдяки чому ризик виникнення ускладнень стає мінімальним.
Гестаційний цукровий діабет (пам'ятка для пацієнток)
Гестаційний цукровий діабет (ГЦД) – це одноразове підвищення цукру в крові вище за норму вперше під час вагітності.
Норма цукру крові у вагітних вранці натщесерце (до їжі) < 5,1 ммоль/л, а після навантаження глюкозою при проведенні тесту толерантності до глюкози у 24-28 тижнів вагітності: через 1 годину < 10,0 ммоль/л, через 2 години < 8,5 ммоль/л. Навантаження глюкозою проводити не можна, якщо рівень цукру крові вранці натщесерце вже було ≥ 5,1 ммоль/л.
Таке підвищення цукру (глюкози) крові надзвичайно мінімальне, ніяк не позначається на самопочутті жінки, але під час вагітності може призводити до дуже серйозних наслідків як для майбутньої мами, так і для її малюка. Якщо ГЦД своєчасно не виявлено або майбутня мама не приймає жодних дій щодо його лікування, то суттєво підвищується ризик раннього старіння плаценти й, як наслідок, затримки розвитку плода, передчасних пологів, а також багатоводдя, підвищення артеріального тиску, прееклампсії, формування великого плоду та необхідності у кесаревому перерізі, травматизації жінки та дитини під час пологів, гіпоглікемія та порушення дихання у новонародженого. Найгрізнішим ускладненням нелікованого ГЦД є перинатальна загибель плода. Тому сучасна організація охорони здоров'я у всьому світі рекомендує обов'язкове обстеження ВСІХ вагітних жінок для раннього виявлення ГЦД та його своєчасного лікування.
Якщо у Вас виявили ГЦД, то це не привід зневірятися. Не відкладаючи необхідно вжити всіх заходів, щоб Ваш цукор крові протягом всього терміну вагітності був у межах норми. Через те, що підвищення цукру крові при ГЦД дуже незначно і суб'єктивно не відчувається, необхідно почати проводити регулярний самоконтроль цукру крові за допомогою портативного приладу - глюкометра (при вагітності використовуються тільки глюкометри, калібровані по плазмі крові - див. інструкцію до приладу).
Норми цукру крові для вагітних: вранці до їди 3,3-5,0 ммоль/л, через 1 годину після їди – менш як 7,0 ммоль/л. Необхідно записувати кожне значення цукру в щоденник самоконтролю із зазначенням дати, часу та докладним описом змісту приймання їжі, після якого Ви виміряли цукор. Цей щоденник Ви повинні щоразу брати з собою на прийом до акушера-гінеколога та ендокринолога.
Лікування ГЦД під час вагітності
Дієта - найголовніше в лікуванні ГСД
- З харчування повністю виключаються легкозасвоювані вуглеводи: цукор, варення, мед, всі соки, морозиво, тістечко, торти, хлібобулочні вироби з білого високосортного борошна; здобна випічка (булки, плюшки, пиріжки),
- Будь- , наприклад, продукти на фруктозі (продаються в магазинах під маркою «діабетичних») – заборонені для вагітних та тих, що вигодовують,
- Якщо у Вас надлишок маси тіла, то в харчуванні необхідно обмежити всі жири та повністю виключити: ковбаси, сосиски, сардельки, сало, маргарин, майонез,
- У жодному разі не голодуйте! Харчування має бути рівномірно розподілено на 4 - 6 приймань їжі протягом дня; перерви між їжею не повинні бути більше ніж 3-4 години.
Фізичні навантаження. Якщо немає протипоказань, то дуже корисні помірні фізичні навантаження щонайменше 30 хвилин щодня, наприклад, ходьба, плавання у басейні.
Уникайте вправ, які викликають підвищення артеріального тиску та викликають гіпертонус матки.
Щоденник самоконтролю, в який Ви записуєте
- цукор крові вранці до їжі, через 1 годину після кожного приймання їжі протягом дня та перед нічним сном – щодня,
- всі приймання їжі (докладно) – щодня,
- кетонурія (кетони або ацетон сечі) вранці натщесерце (існують спеціальні тест-смужки для визначення кетонових тіл у сечі – наприклад, «Урикет», «Кетофан») – щодня,
- артеріальний тиск (АТ має бути менш як 130/80 мм рт. ст.) – щодня,
- ворушіння плоду – щодня,
- масу тіла – щотижня.
!!! Увага: якщо Ви не ведете щоденник, або ведете його не чесно, тим самим Ви обманюєте себе (а не лікаря) і ризикуєте собою та своїм малюком!
Якщо, попри заходи, що проводяться, цукор крові перевищує рекомендовані значення, то необхідно почати лікування інсуліном (для цього Вас направлять на консультацію до ендокринолога). Ви повинні знати, що звикання до інсуліну не розвивається, і після пологів у переважній більшості випадків інсулін скасовується. Інсулін в адекватних дозах не завдає шкоди ні дитині, ні матері, він призначається для збереження повноцінного здоров'я та мами та малюка.
Пологи та ДСД
Гестаційний цукровий діабет сам по собі НЕ Є показанням для кесаревого розтину та передчасних пологів. Термін та спосіб пологів визначає акушер-гінеколог.
ГЦД після пологів:
- дотримання дієти протягом 1,5 місяців після пологів,
- скасовується інсулінотерапія (якщо така була),
- контроль цукру крові у перші три доби (норма цукру крові після пологів: натще 3,3 - 5,5 ммоль/л, через 2 години після їди до 7,8 ммоль/л),
- через 6-12 тижнів після пологів – консультація ендокринолога щодо діагностичних тестів з метою уточнення стану вуглеводного обміну,
- жінки, які перенесли ГЦД, входять до групи високого ризику розвитку ГЦД при наступних вагітностях і цукрового діабету 2 типу в майбутньому, тому жінці перенесла ГЦД необхідно:
- дотримуватись дієти, спрямованої на зниження маси тіла при її надлишку,
- розширювати фізичну активність,
- планувати наступні вагітності,
- у дітей від матерів із ГЦД протягом усього життя є підвищений ризик розвитку ожиріння та цукрового діабету 2 типу, тому їм рекомендується раціональне харчування та достатня фізична активність, спостереження ендокринолога.
Удачі вам! Здоров'я та добробуту Вам та Вашому малюку!