Псоріаз (лускатий лишай) - це хронічне захворювання шкіри, що характеризується значно прискореним розподілом клітин росткового шару епідермісу, що супроводжується утворенням висипу у вигляді щільних червоних утворень (папул), покритих сріблясто-білими лусочками. Вони можуть з'являтися на різних ділянках шкірного покриву, у тому числі на голові, ліктях, колінах, сідницях, статевих органах. Псоріаз не є заразним, але причина виникнення остаточно не з'ясована. Лікування псоріазу залежить від ступеня його тяжкості, стадії та різновиду, тому потребує індивідуального підходу та застосування сучасних методів терапії, які успішно використовуються у практиці роботи дерматологів київського МЦ «Меділенд».
Причини захворювання
Згідно з медичною статистикою, у світі налічується понад 125 мільйонів людей, які страждають на псоріаз, серед них 1,5 млн - жителі України. Зазвичай хворобою уражається волосиста частина голови та інші ділянки шкіри, проте нерідко до патологічного процесу залучаються суглоби (псоріатичний артрит), а також нігті, що впливає на естетику людини.
Для появи псоріазу, як правило, необхідне поєднання кількох факторів. Насамперед це спадковість і чинник, що «реалізує». Останній найчастіше буває у вигляді сильного психоемоційного впливу (стресу). Важливими є також травми, наявність супутніх захворювань, особливо інфекційних, умови життя, роботи та харчування, а також клімат.
Стадії псоріазу
Розрізняють три стадії псоріазу. При прогресивній стадії з'являються нові висипання. Елементи, які вже були, збільшуються у розмірах, шкіра значно чутлива до ушкоджень, відповідаючи на них появою нових папул (приблизно на 10 днів після впливу). При стаціонарній стадії припиняється поява нових папул і збільшення розмірах попередніх висипань. При стадії регресу можна спостерігати поступове зменшення папул – з їхнього центру або по периферії. Після розсмоктування папул на їх місці залишається, як правило, депігментація (біла пляма), яка може зберігатися тривало – до кількох місяців.
Федорич Павло Володимирович
Лікар-дерматовенеролог, доктор медичних наук, доцент
Симптоми псоріазу
Як починається псоріаз? Симптоми раннього розвитку хвороби включають появу невеликих папул яскраво-рожевого або червоного кольору з чітко обмеженими від здорової шкіри краями, вкритих білуватими лусочками. Бляшки не бліднуть при натисканні на них пальцем, на відміну від дерматиту. Перші симптоми псоріазу з'являються в місцях, що часто піддаються тиску або тертю, - на розгинальній поверхні ліктьових або колінних суглобів та сідницях, шкірі волосистої частини голови.
Основні симптоми та ознаки псоріазу:
- поява на шкірі товстих опуклих і червоних висипань різної форми та розміру, званих псоріатичними папулами та бляшками (папули великого розміру), покритими сріблясто-білими лусочками
- сухість та лущення шкірного покриву
- поява «псоріатичної корони» - червоний висип, розташований по лінії росту волосся
- симптом наперстка на нігтях - вони набувають вигляду поколотих голкою
- розшарування нігтьових пластин, зміна їх кольору, товщини та текстури нігтів
- біль, набряклість та запалення суглобів, що призводять до обмеження руху кінцівок
- поява нових висипань на місцях травматизації (приблизно через 10 днів)
Психосоматичний прояв хвороби включає швидку стомлюваність, тривожність, що посилюється, і депресію.
Діагностика псоріазу
Діагностика захворювання ґрунтується на симптомах (псоріатична тріада, симптом Кебнера (ізоморфна реакція), клінічному обстеженні, іноді – на результатах лабораторних аналізів. Послідовність діагностичних заходів:
- Фізичне обстеження з оглядом шкіри дерматологом та виявленням типових ознак хвороби
- Збір медичного анамнезу шляхом опитування пацієнта про симптоми, появу та характер висипів, їх поширення по тілу, наявність сверблячки або болю
- Не часто – біопсія шкіри для підтвердження діагнозу псоріазу або виключення інших шкірних захворювань
Для досвідченого фахівця постановка діагнозу «псоріаз» зазвичай не викликає труднощів і не вимагає складних методів діагностики. Однак, у деяких випадках потрібне вивчення біоптатів. Також буває необхідність дообстеження з метою виявлення супутніх захворювань, які можуть посилювати перебіг псоріазу та перешкоджати його ефективному лікуванню.
Лікування псоріазу в МЦ «Меділенд».
Лікування псоріазу у Києві ефективно проводиться у МЦ «Меділенд» досвідченими дерматологами вищої кваліфікації. У цьому використовуються медикаментозна терапія, фототерапія, комбінований підхід. Під час лікування псоріазу волосистої частини голови призначаються кортикостероїди або їх комбінація з похідними вітаміну D. При появі ознак хвороби на руках лікар призначає медичні препарати та засоби догляду за шкірою. При резистентному та тяжкому перебігу застосовують ліки системної дії. Важливою складовою успішного лікування псоріазу є модифікація способу життя та харчування пацієнтів.
Лікування псоріазу на ногах передбачає використання мазей, кремів та лосьйонів, що містять активні інгредієнти лікувальної дії. Потрібно дотримуватися дієти та вести здоровий спосіб життя. Дуже важливо при долонно-підошвенній формі псоріазу – відмовитися від манікюру та педикюру, бо проведення цих процедур обов'язково призведе до посилення перебігу захворювання. Тільки побачити це буде можливо приблизно на 10 день після їхнього проведення.
Пам'ятайте, псоріаз, на жаль, не належить до захворювань, які можна вилікувати повністю та назавжди. Тому не слід відразу ж включати в лікування важку артилерію. Бажано завжди мати в резерві ефективні методики лікування наступних рецидивів. Важливо знати: приблизно четверта частина пацієнтів із псоріазом негативно реагує на ультрафіолет. Не приймайте сонячні ванни та не відвідуйте процедури «засмаги» без попередньої консультації дерматовенеролога!
Ваше здоров'я – наш пріоритет!