Демодекоз - захворювання, викликане паразитуванням мікроскопічного підшкірного кліща демодекс (залізниця вугрова) у сальних залозах та волосяних фолікулах людини. Такі кліщі природно живуть у шкірі здорових людей, особливо в області обличчя, не викликаючи жодних проблем. Однак унаслідок низки причин вони починають активно розмножуватися. Самодіагностика і самолікування лише посилюють стан шкірних покривів, оскільки застосування багатьох косметичних засобів створює сприятливі умови поширення кліща. Тому з появою перших же симптомів захворювання слід негайно звернутися до дерматолога МЦ «Меділенд» у Києві.
Види демодекозу
Хвороба проходить періоди загострення та ремісії. Залежно від термінів постановки діагнозу та наявності супутніх захворювань розрізняють первинний та вторинний демодекоз. У першому випадку пацієнти не мають інших дерматологічних проблем. Тому хвороба добре піддається терапії протипаразитарними лікарськими засобами. Вторинна форма патології з'являється повторно після лікування, і навіть за наявності супутніх шкірних чи системних захворювань. Залежно від характеру симптомів розрізняють види демодекозу:
- акнеформний, що супроводжується утворенням папул і пустул, зовні схожих на прояви акне
- офтальмологічний, що поширюється на повіки
- розацеаподібний, що провокує легке або виражене почервоніння шкіри
- себорейний, при якому з'являються шкірні висипання та сильне злущування
Останні два види належать до вторинного демодекозу, оскільки розвиваються на тлі такої дерматологічної патології, як розацеа та себорейний дерматит. Офтальмологічна форма може розпочатися ізольовано або разом з ураженням шкіри обличчя.
Федорич Павло Володимирович
Лікар-дерматовенеролог, доктор медичних наук, доцент
Симптоми демодекозу
Під шкірними покривами можуть мешкати два види кліщів: довгий та короткий. Залежно від переважання тієї чи іншої колонії, клінічні симптоми хвороби відрізняються. Довгий демодекс викликає переважно шкірне почервоніння та лущення, а короткий – появу конусоподібних папул із сірими лусочками. Якщо шкіра вражається ще й бактеріальним інфікуванням, її стан істотно погіршується з утворенням на ній гнійних пустул і абсцесів. Загальні симптоми демодекозу:
- висипання у вигляді червоних папул і пустул, плям і прищів, локалізованих на обличчі, особливо навколо очей, на лобі, носі та підборідді
- почервоніння запаленої шкіри в області ураження
- сильний свербіж, особливо в нічний час
- дрібні заглиблення та червоні крапки навколо волосяних фолікулів
- набряклість у зоні ураження
- випадіння волосся (у поодиноких випадках)
Демодекоз може розвиватися на обличчі, руках, спині та грудях, волосистій частині голови поступово замінюючи функціональну тканину і фолікули рубцевої. Якщо кліщ вражає шкіру навколо очей, то виникають лусочки з її почервонінням, відбувається випадання вій і брів. Повіки набрякають, сверблять, запалюються. На віях утворюється липка плівка, а в куточках очей - кірка, що мокне, на ураженій ділянці. Пізніше з'являється синдром «сухого ока», що характеризується болем при морганні, фотофобією, втомою. Довгий кліщ у війкових фолікулах зустрічається рідше, ніж на шкірі обличчя.
Чому виникає демодекоз
Умовно-патогенний кліщ демодекс може мешкати в сальних залозах та волосяних фолікулах у здорових людей (до 2-3 штук на одному квадратному сантиметрі), не викликаючи при цьому будь-яких ознак. Зміна мікробіома шкіри, що призводить до активного розмноження кліщів, можуть провокувати такі фактори:
- гормональні зміни, такі як підвищення в крові рівня тестостерону, що сприяє розмноженню кліща демодекс
- ослаблений імунітет внаслідок хронічних захворювань, стресу чи втоми
- надмірне виділення шкірного сала (себуму), що створює сприятливі умови для розмноження кліща (з цієї причини спостерігається зростання захворюваності з 15-річного віку, коли активізується надлишкове виділення секрету сальними залозами)
- використання косметики та масел, що створює сприятливі умови для розмноження кліщів (тому жінки страждають на захворювання в 4 рази частіше, ніж чоловіки)
- порушення нормальної роботи шлунково-кишкового тракту та обміну речовин
- нервові розлади
- серцево-судинні хвороби
- бактеріальний дерматит
- ендокринні патології, такі як цукровий діабет, хвороби щитоподібної залози
- захоплення сауною, лазнею
- часте вживання солоної та гострої їжі
- надмірна сонячна інсоляція, що підтримує запалення шкіри
Слід пам'ятати, що з віком шкіра стає менш стійкою до впливу шкідливих організмів, у тому числі демодексу, тому вона вимагає ретельної гігієни, уникнення тривалої дії сонячного ультрафіолету.
Як відбувається зараження
В цей час відомо кілька способів зараження кліщем демодекс:
- передача при прямому контакті (через поцілунки, загальні рушники, подушки, інші предмети, що стикаються зі шкірою)
- від матері до новонародженого у процесі пологів
- недостатній догляд за шкірою та відсутність її гігієни
- застосування косметики загального користування, компоненти якої закорковують вивідні протоки сальних залоз або містять гормональні інгредієнти, що викликають активність паразитів.
Ознаки захворювання можуть періодично слабшати, створюючи ілюзію одужання. Однак після дії провокативного чинника вони повертаються з новою силою.
Можливі ускладнення демодекозу
Прогресування захворювання призводить до патологічного розростання та деформації шкіри, що супроводжується:
- появою шкірної горбкуватості внаслідок утворення рубців та застійних плям
- збільшенням носа та підборіддя (на зразок фімозного розацеа)
- сильним свербінням вушних раковин
- огрубленням та пігментацією шкірного покриву
- випаданням вій та волосся на голові внаслідок заміни волосяних цибулин сполучною тканиною
- ураженням шкірних покривів бактеріальною інфекцією
Поява симптомів захворювання деякі люди намагаються пов'язати з неправильно підібраним шампунем, використовуючи засоби на основі олії, що ще більше посилює стан. Якщо демодекоз не лікувати, площа ураження збільшується на незаражені ділянки тіла, що призводить до алергізації всього організму.
Демодекоз у дітей
Діти до підліткового віку рідко страждають на демодекоз через низьку активність сальних залоз, що виробляють шкірне сало. Ризик зараження збільшується у підлітків під час гормональної перебудови організму. Симптоми хвороби з'являються на лобі та бровах, носі, підборідді, повіках, шкірі голови. Відсутність своєчасної діагностики та лікування призводить до таких ускладнень, як запалення країв повік (блефарит) та слизової очей, утворення рубців на обличчі, дерматит, постакне, надмірна пігментація шкіри, що викликає у молодих людей психологічний дискомфорт та депресію.
Діагностика захворювання
Діагностика демодекозу проводиться дерматологом та складається з етапів:
- Клінічний візуальний огляд шкіри з виявленням ознак, характерних для захворювання
- Взяття шкірного зішкребу або кількох вій (при демодекозному блефариті). Іноді біоматеріал для аналізу лікар збирає за допомогою спеціальної стрічки, що приклеюється поверх шкіри на ніч (скотч-проба)
Застосування лабораторного обстеження дозволяє встановити точний діагноз і диференціювати демодекоз від вугрової хвороби, червоного вовчака, дерматиту, з якими є схожа симптоматика, але вони лікуються іншими препаратами.
Методи лікування кліщової інвазії
З результатів діагностики дерматолог розробляє тактику терапії індивідуально для кожного пацієнта, враховуючи його вік, форму хвороби, ступінь поширення, наявність супутньої патології. Стандартна схема лікування передбачає прийом акарицидних препаратів місцевої дії, засобів, що зміцнюють імунітет, вітамінів. Акнеформний демодекоз лікується комплексно, коли медикаментозна терапія доповнюється фізіотерапевтичними процедурами. Якщо приєдналася бактеріальна інфекція, лікар призначає прийом антибіотиків.
Профілактика демодекозу, харчування та догляд за шкірою
Істотно зменшити ризик зараження може дотримання профілактичних заходів:
- регулярно мити обличчя м'яким милом або засобом для чищення
- виключити використання косметики з жирною основою, яка може забивати пори
- уникати перегріву або переохолодження шкіри
- підтримувати збалансоване харчування з переважанням у раціоні свіжих овочів та фруктів, цілісного злаку
- відмовитися від вживання солодощів, жирної, копченої, гострої їжі
- не використовувати креми та мазі на гормональній основі
Для запобігання розвитку демодекозу важливо зміцнювати імунітет, забезпечити правильний догляд за шкірою, своєчасно лікувати хронічні захворювання.