або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Атопічний дерматит

Автор статьи:

Федорич Павло Володимирович

Лікар-дерматовенеролог, доктор медичних наук, доцент

Атопічний дерматит (нейродерміт) - хронічне запальне шкірне захворювання, що супроводжується свербінням, сухістю, почервонінням та появою висипу. Такий стан має спадкову схильність, він пов'язаний із порушенням захисних функцій шкіри, імунної системи під впливом несприятливого навколишнього середовища. Захворювання частіше виникає у дітей (за статистикою, у кожної четвертої дитини у світі). Непоодинокі загострення, викликані стресом, алергенами, харчовими продуктами, особливостями клімату, хімічними речовинами. Комплексне лікування атопічного дерматиту у київському МЦ «Меділенд» забезпечить перехід захворювання на стадію ремісії.

Форми та стадії атопічного дерматиту

Захворювання з'являється в ранньому дитинстві, продовжуючи та рецидивуючи у дорослому стані у поєднанні з іншими патологіями: шкірною інфекцією, бронхіальною астмою, алергічним ринітом, харчовою алергією.

Нині відсутня єдина міжнародна класифікація хвороби. Виділяють легку, середню та важку її форми. У першому випадку висипання з'являються тільки на шиї, згинах ліктів і під колінами, долонях і тильній стороні стопи, що супроводжуються помірним свербінням з одноразовим щорічним загостренням. При середній формі висипання поширюється на кінцівки, грудну клітину і спину зі свербінням, що посилюється, захворювання загострюється кілька разів на рік. У разі тяжкого перебігу хвороби уражається вся поверхня шкіри з утворенням глибоких тріщин, ерозій та постійним свербінням.

Розрізняють форму періоду немовляти (від двох місяців до двох років), дитячу (три-сім років) та підліткову форму патології. Атопічний дерматит має чотири стадії розвитку:

 • початкова – розвивається часто у дітей та дорослих зі схильністю до алергії, підвищеною сенсибілізацією шкіри та слизових, зниженою опірністю до інфекційних агентів. Відзначається почервоніння шкірного покриву, набряклість та лущення шкіри на щоках.
 • прогресивна - супроводжується гострим або хронічним перебігом
 • стадія ремісії - симптоми зникають або суттєво зменшуються, причому її тривалість може варіювати від кількох тижнів до семи років
 • клінічного одужання – ознаки хвороби відсутні більше ніж сім років

Захворювання однаково часто зустрічається серед осіб обох статей, незалежно від віку, але частіше спостерігається у немовлят. Згодом у більшості їх симптоми хвороби зникають, в інших зберігаються і загострюються у підлітковому періоді чи дорослому стані. Атопічний нейродерміт може виникати у жінок під час вагітності за наявності чутливої ​​та сухої шкіри.

Причини появи захворювання

Перші симптоми патології виникають під впливом зовнішніх (контакт з алергенами) чи внутрішніх (порушення роботи імунної системи, спадкова схильність) чинників. Про полігенне генетичне успадкування свідчить той факт, що батьки більшості пацієнтів теж страждають на це захворювання. Якщо атопічна екзема діагностована у матері, ризик розвитку патології у дитини зростає у півтора раза. Потенційні причини захворювання:

 • мультифакторіальна генетична схильність, спричинена наявністю у багатьох пацієнтів мутації гена, що кодує білок філаггрін, який бере участь у створенні бар'єра рогового шкірного шару – природного фактора зволоження шкіри
 • порушення нормального функціонування імунної системи
 • щеплення
 • дисфункція шкірного епідермісу
 • порушення мікробіому кишківника або шкіри (частіше у новонароджених)
 • екологічні тригери (контакт з алергенами, сухість повітря, використання агресивних мийних засобів, хімічні подразники)
 • емоційна напруга та стрес

Крім того, причинами атопічного дерматиту у дорослих є надмірна активність потових залоз, дисфункція ферментативних систем та порушення біохімічних процесів, патологія вагітності.

Атопічний дерматит у дітей розвивається внаслідок неправильного режиму харчування, вроджених патологічних станів шлунково-кишкового тракту, перегодовування жирними стравами та солодощами, зараження паразитарними інфекціями, гормональних порушень та захворювань ендокринної системи. У підлітків причиною патології нерідко стають психосоматичні розлади. Атопічний дерматит у дорослих трапляється значно рідше (в 1,5% випадків), викликаний контактом з агресивними хімічними агентами, впливом стресових факторів, колонізацією шкіри стафілококом або її реакцією на синтетичну тканину, застосуванням неякісних косметичних засобів. Жителі великих міст частіше страждають на це захворювання, що обумовлено надмірним забрудненням повітря, проживанням поблизу великих промислових підприємств і нафтопереробних комплексів. Нерідко симптоми патології зникали після виїзду з мегаполіса.

Лікарі Клініки «Mediland»
Алаторських Анастасія Євгеніївна

Алаторських Анастасія Євгеніївна

кер. Центру медичної естетики та дерматології, лікар-косметолог

Гірагосов Євген Юрійович

Гірагосов Євген Юрійович

Онколог, онкохірург, онкодерматолог

Федорич Павло Володимирович width="234" height="234"

Федорич Павло Володимирович

Лікар-дерматовенеролог, доктор медичних наук, доцент

Симптоматика захворювання

Прояви атопічного дерматиту та його локалізація індивідуальні, вони залежать від віку, стадії хвороби. У немовлят розвивається гострий запальний процес з набряклістю і почервонінням шкіри, при цьому спостерігаються рясні висипання у вигляді папул або бульбашок, які потім розкриваються з утворенням скоринок, що мокнуть. З'являється атопічний дерматит на обличчі, кінцівках, голові під волоссям. У дітей старшого віку спостерігається надмірна сухість шкіри, на місці почервоніння формуються лусочки з появою сильної сверблячки та печіння, особливо вночі. Джерела атопічного дерматиту на тілі розташовуються на ліктьових і колінних згинах, шиї, паху та сідницях.

Підліткова форма захворювання характеризується наявністю щільних бляшок, що лущаться навколо рота та очей, на шиї та ліктях, тильній поверхні кистей та стоп. У дорослих нейродерміт – симптом системного порушення в організмі, який є першим кроком у розвитку «атопічної трійки» таких патологічних станів, як бронхіальна астма, харчова алергія, алергічний риніт. У гострій стадії основні симптоми хвороби:

 • сильне свербіння
 • почервоніння шкірних покривів у місцях згинів кінцівок, шиї, обличчі
 • висипання у вигляді дрібних бульбашок, висипки червоного кольору
 • набряклість шкіри через запальний процес
 • її лущення внаслідок сухості
 • ексудація - виділення рідини на шкірній поверхні

У хронічній стадії відбувається потовщення шкіри з утворенням щільних бляшок в результаті тривалої сверблячки та розчісування, формування тріщин на стопах і руках через сухість та подразнення. При цьому утворюються великі зморшки на нижніх повіках з потемнінням шкіри очних ям, фолікулярний кератоз, білий лишай. Знижуються імунні властивості організму, з'являється нестабільність психіки через безсоння, порушується процес травлення. Іноді атопічний дерматит без сверблячки має мінімальні клінічні прояви.

Які ускладнення виникають, якщо хворобу не лікувати

Найважче переносять захворювання діти. До п'яти років життя у більшості з них відбувається стійка ремісія, але загострення можуть постійно супроводжувати людину у менш вираженій формі та при сезонному прояві. У дорослих зберігаються сухість та підвищена чутливість шкірного покриву. Якщо захворювання не лікувати, виникають ускладнення у вигляді:

 • вторинної бактеріальної (стрептокок, стафілокок), грибкової, вірусної інфекції (герпес, папілома)
 • гнійного ураження шкіри
 • герпетичної екземи Капоші, що супроводжується сильним свербінням, підвищенням температури, поширенням гнійної інфекції, розвитком сепсису
 • збільшення лімфатичних вузлів на шиї та стегнах, під пахвами, у паху при загостренні хвороби
 • мокнучої екземи з утворенням виразок та кірок
 • офтальмологічних порушень, що супроводжуються хронічним кон'юнктивітом

Тривале свербіння та незадовільний стан шкіри можуть призвести до психологічних проблем, таких як тривога, депресія, безсоння, соціальна ізоляція. Шкіра, що свербить перешкоджає засинанню та повноцінному сну, що призводить до хронічної втоми та денної сонливості, зниження якості життя.

Особливості захворювання у дітей

У дітей грудного віку переважна більшість всіх висипань на шкірі обличчя викликана атопічним дерматитом, причому дівчатка страждають на патологію в півтора раза частіше за хлопчиків. Часті причини розвитку хвороби у дітей – підвищена чутливість до харчових продуктів, грибків, пилок рослин, побутова сенсибілізація. У гострій стадії на місці локального запалення утворюються вологі яскраво-червоні плями з набряком, а при неповній ремісії - сухі бляшки тілесного кольору, що лущаться. Залежно від віку дитини місцеперебування шкірних висипів змінюється, поступово поширюючись по всьому тілу. У більшості дітей атопічний дерматит набуває хронічної форми з періодами загострення та поліпшення у міру їх зростання.

Атопічний дерматит при вагітності

За наявності спадкової схильності в анамнезі необхідно ще під час планування вагітності подбати про вжиття профілактичних заходів, що перешкоджають загостренню дерматиту внаслідок наявності обмежень у медикаментозній терапії та потенційного впливу на здоров'я дитини. При рецидиві жінці необхідно проконсультуватися з дерматологом, щоб знайти найкращі стратегії лікування, максимально безпечні для майбутньої мами та малюка. Профілактичні заходи включають уникнення контакту з хімічними алергенами та алергенними мийними  засобами, носіння одягу з натуральних тканин, дотримання спеціальної дієти Загострення захворювання частіше відбувається на початку чи наприкінці вагітності. Лікування легкої форми показано в амбулаторних умовах, важкої – у стаціонарі.

Діагностика атопічного дерматиту

Спеціально розроблена методика виявлення захворювання нині відсутня. Етапи діагностики нейродерміту:

 1. Медичний огляд та збирання анамнезу. Дерматолог оглядає пацієнта і розпитує його про симптоми (свербіж, сухість шкіри, наявність висипань), захворювання в сім'ї, можливі при алергічних реакціях на вплив різних речовин на шкірний покрив
 2. Фізичне обстеження ділянок тіла, схильних до ураження (наприклад, згинів ліктів та колін)
 3. Призначення лабораторних досліджень: загального та біохімічного аналізу крові, проб на алергени, тестування рівня імуноглобуліну E (IgE)
 4. Проведення молекулярно-генетичної діагностики

За потреби лікар призначає консультації інших фахівців. У складних випадках проводиться гістологічне дослідження біоптату шкіри.

Лікування атопічного дерматиту у дорослих

Як вилікувати атопічний дерматит? Оскільки хвороба обумовлена ​​генетично, повністю позбутися її поки що неможливо. Однак регулярні лікувальні заходи здатні запобігти розвитку патології та уникнути рецидивів. Лікування хронічного атопічного дерматиту залежить від тяжкості симптомів у конкретної людини та включає кілька аспектів:

 • догляд за шкірою (використання зволожувальних кремів для запобігання її сухості)
 • застосування місцевої протизапальної терапії кортикостероїдами
 • фототерапія для зменшення шкірних запалень
 • лікування суперінфекцій
 • уникнення тригерів, що провокують захворювання

У важких випадках лікар призначає системні протизапальні препарати чи імуномодулятори.

Профілактика захворювання

Зменшити ризик розвитку атопічного дерматиту та знизити частоту загострень можна шляхом:

 • зволоження шкіри спеціальними кремами
 • уникнення контакту з хімічними алергенами
 • дотримання гіпоалергенної дієти
 • носіння м'яких натуральних тканин
 • дотримання гігієни (прийняття теплого (але не гарячого) душу або ванни)
 • використання методів релаксації, щоб уникнути стресу, таких як йога, медитація та глибоке дихання

Ефективне лікування гострого та хронічного атопічного дерматиту проводиться в Києві досвідченими дерматологами МЦ «Меділенд». Завдяки використанню стандартів доказової медицини та підбору для кожного пацієнта індивідуальної схеми терапії вдається досягти стійкої та тривалої ремісії захворювання.

Запис на прийом


Заказать обратный звонок