УЗД легень стає все більш популярним методом діагностики захворювань бронхолегеневої системи. Раніше він використовувався рідше, але пандемія COVID-19 наочно продемонструвала його ефективність у виявленні таких станів як пневмонія, гострий респіраторний дистрес-синдром (ОРДС) та ексудативний плеврит. УЗД також застосовується у пацієнтів із протипоказаннями до рентгенологічних чи інвазивних досліджень.
Головні переваги ультразвукового дослідження легень включають швидкість та доступність процедури, порівняно низьку вартість, відсутність іонізувального випромінювання, що особливо важливо для вагітних жінок, дітей та інших вразливих категорій пацієнтів. Крім того, дослідження можна виконати за наявності протипоказань або технічних складнощів, що ускладнюють проведення комп'ютерної томографії чи рентгену.
У медичному центрі «Меділенд» у Києві УЗД легенів проводиться швидко та в комфортних умовах. Пацієнти отримують якісну діагностику за доступною ціною, що робить процедуру чудовим вибором для регулярного моніторингу здоров'я.
Коли потрібно робити УЗД легень
Обстеження призначається за наявності наступних симптомів та клінічних станів:
- Підозр на COVID-19 або інші респіраторні інфекції. Гарячка, утруднене дихання, кашель, зниження рівня кисню у крові. УЗД дозволяє побачити запальні зміни в легеневій тканині, характерні для пневмонії або ОРДС
- Тривалий або нетиповий кашель, що зберігається більше ніж 3 тижні, з відходженням мокротиння або домішкою крові може свідчити про наявність запалень, туберкульозу або пухлин.
- Болі у грудній клітці. Гострий або тупий біль, що посилюється при диханні, часто пов'язаний із захворюваннями плеври, легенів або травмами
- Задишка або утруднене дихання. Швидка стомлюваність, неможливість зробити повний вдих, шумне дихання можуть вказувати на скупчення рідини в плевральній порожнині, емфізему або бронхообструкцію.
- Хрипи під час прослуховування легень. Виявлення хрипів при аускультації легень - показання для детальної оцінки стану легеневої тканини та бронхів
- Травми грудної клітки. Забиті місця, переломи ребер або проникні поранення можуть призводити до пошкодження легень або скупчення рідини та повітря в плевральній порожнині.
- Підозр на пухлини. Клінічні підозри на наявність новоутворень, таких як рак легенів або метастази, що часто супроводжуються непродуктивним кашлем, кровохарканням та болем.
Показання для УЗД легень
Діагностика за допомогою ультразвуку дозволяє відповісти на безліч клінічно значущих питань та уточнити діагноз при патологічних станах легень та плеври:
- Плевральний випіт. Визначення наявності рідини, її об'єму та локалізації стосовно грудної клітки, вибір оптимальної точки для виконання пункції плевральної рідини.
- Оцінка локалізації та розміру емпієми плевральної порожнини
- Діагностика пневмоній. УЗД покаже розташування та протяжність запальних осередків, а також допоможе оцінити структуру інфільтрату, визначити ризик можливих ускладнень та виявити залишкові зміни після лікування
- Динамічне спостереження. Контроль за перебігом захворювань, таких як плеврит або пневмонія, та аналіз ефективності терапії, що проводиться.
- Диференціальна діагностика злоякісних та доброякісних пухлин легеневої та плевральної тканини
- Моніторинг відновлення легень, стану плевральної порожнини та запобігання формуванню фібротораксу після хірургічних втручань
Як підготуватися до УЗД легень
УЗД легень в МЦ «Меділенд» не потребує особливої підготовки. Достатньо записатися на прийом, взяти з собою попередні результати обстежень (якщо є) та вчасно прийти на діагностику. Перед процедурою бажано зняти прикраси, щоб не заважали дослідженню. Висновок фахівця надається через 10-15 хвилин після завершення діагностики.
Як проводиться УЗД легень
Обстеження найчастіше виконується у положенні лежачи, рідше - напівлежачи чи боці. Для оцінки стану легень кожна сторона грудної клітки умовно поділяється на три зони: передню, бічну та задню. Ці області включають такі анатомічні лінії: пара стернальну (біля грудини), передню і задню пахвові, а також паравертебральну (вздовж хребта).
Під час процедури лікар переміщає ультразвуковий датчик поздовжньо міжреберними проміжками, починаючи з передньої зони. Огляд починається від ключиць та проводиться до діафрагми вздовж парастернальної лінії. Потім переходять до передньої та задньої пахвових областей і закінчують огляд паравертебральної зони.
Якщо в будь-якій ділянці виявляються підозрілі осередки, лікар проводить більш детальне дослідження, щоб уточнити характер виявлених патологічних змін. УЗД - це досить чутливий метод діагностики, який допомагає виявити рідину, осередки запалення, новоутворення або інші зміни в легеневій тканині та плевральній порожнині.
Які існують протипоказання до УЗД легень
УЗД вважається безпечним та неінвазивним методом діагностики, тому абсолютних протипоказань для його проведення не існує. Відносними обмеженнями, які можуть ускладнити проведення процедури, є значні пошкодження шкіри грудної клітки (опіки, відкриті рани, захворювання шкіри).
Які результати вважаються нормою при УЗД легень
При ультразвуковому дослідженні легень нормою є такі показники:
- Плевральна лінія. Повинна бути чіткою, рівною, без розривів та потовщень. Це свідчить про відсутність патологій у плеврі
- Симптом «ковзання» плеври. Візуалізується як рух плевральних листків відносно один одного при диханні. Його наявність вказує на нормальну роботу
- Б-лінії. Мінімальна кількість (до двох на один міжреберний простір) вважається нормою. Їх збільшення може бути ознакою запалення чи набряку
- А-лінії. Горизонтальні ехосигнали, що є відображенням нормальної легкості легеневої тканини. Вони присутні у здорових легенях
- Відсутність накопичення рідини. У плевральній порожнині не повинно бути ознак рідини або потовщень, що вказує на відсутність плевриту чи інших патологій
- Легенева тканина. При УЗД не візуалізується, тому що нормальна легенева тканина повітряна і не пропускає ультразвукові хвилі.
Результати, що відповідають цим параметрам, свідчать про відсутність патологічних змін у легенях та плеврі. Якщо виявляються відхилення, лікар порекомендує додаткові обстеження для уточнення діагнозу.
Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд»
МЦ «Меділенд» у Києві - це сучасний багатопрофільний медичний центр, який має у своєму розпорядженні сучасне обладнання для проведення якісної високоточної ультразвукової діагностики. Прийом ведуть досвідчені фахівці, які виявляють навіть незначні відхилення від норми на ранній стадії. Після проведення обстеження лікар видасть експертний висновок та порекомендує консультацію терапевта чи пульмонолога, яку можна отримати одразу ж у нашому центрі. Щоб уточнити ціну УЗД легень і записатися на діагностику, скористайтеся формою зворотного зв'язку або зателефонуйте, за номером, що вказаний на сайті.
Ціни на послуги
- УЛЬТРАЗВУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ (УЗД)
Дуплексне сканування артерій верхніх кінцівок 650 грн Дуплексне сканування вен верхніх кінцівок 700 грн Дуплексне сканування вен та артерій верхніх кінцівок 1 400 грн УЗ доплерографія вен нижніх кінцівок 950 грн УЗ доплерографія судин голови 1 150 грн УЗ доплерографія судин голови та шиї 1 400 грн УЗ доплерографія судин органів мошонки 650 грн УЗ доплерографія судин шиї 900 грн УЗ допплерографія судин нирок 800 грн УЗД м'яких тканин (косметологія) 1 100 грн УЗД м'яких тканин (хірургія, проктологія), одна ділянка 750 грн УЗД артерій нижніх кінцівок 1 200 грн УЗД артерій нирок 800 грн УЗД вен малого тазу 900 грн УЗД доплерографія судин голови 800 грн УЗД доплерографія судин голови та шиї, експертне дослідження 1 600 грн УЗД дрібних суглобів кистей, 1 кисть 750 грн УЗД дрібних суглобів кистей, 2 кисті одночасно 800 грн УЗД ЕХО серця 1 300 грн УЗД ЕХО серця, експертне дослідження 1 400 грн УЗД колінного або плечового суглобу при наявності рентгенівського знімку, 1 суглоб 750 грн УЗД колінного або плечового суглобу при наявності рентгенівського знімку, 2 суглоби симетрично 800 грн УЗД легень 900 грн УЗД лімфовузлів 500 грн УЗД молочних залоз 800 грн УЗД наднирників 650 грн УЗД нирок 650 грн УЗД нирок та сечового міхура 700 грн УЗД органів малого тазу вагінальним датчиком 800 грн УЗД органів малого тазу трансабдомінально 750 грн УЗД органів мошонки (яєчки, придатки яєчок) 750 грн УЗД органів позачеревного простору (нирки, сечоводи) 700 грн УЗД патології кисті/стопи при наявності рентгенівського знімку 700 грн УЗД плевральної порожнини 550 грн УЗД при патології передміхурової залози з визначенням об'єму залишкової сечі 650 грн УЗД прохідності маткових труб 2 400 грн УЗД ректальним датчиком (передміхурова залоза, об'єм залишкової сечі, новоутворення передміхурової залози, пухлини прямої кишки) 800 грн УЗД сечовивідної системи (нирки, сечовий міхур, передміхурова залоза, об'єм залишкової сечі) 750 грн УЗД сечового міхура 500 грн УЗД слинної залози 500 грн УЗД триразовий моніторинг менструального циклу (5-7 дні, 12-14 дні, 21 день) 1 400 грн УЗД цервікометрія 450 грн УЗД черевної порожнини з навантаженням 1 150 грн УЗД черевної порожнини з сосудами (печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка) 1 100 грн УЗД щитоподібної залози 700 грн УЗД-контроль об'ємно-контурної пластики обличчя 900 грн Фолікулометрія 500 грн