Біль в попереку стала однією з важливих проблем зі здоров'ям не тільки для літніх людей, але в першу чергу для молодих людей у віці до 45 років. Це стало однією з основних причин обмеження фізичної активності і в усьому світі поширення проблеми набирає масштабів епідемії.
Про біль в попереку, його причини та методи лікування вже написано багато, в тому числі і у нас на сайті в розділі «Неврологія».
Сьогодні ми хочемо розповісти про такий метод лікування болю в спині, і інших неврологічних патологій, як PRP-терапія або плазмотерапія.
Даний метод лікування успішно застосовує в своїй практиці лікар невролог вищої категорії Капінус Ярослава Сергіївна, яку ми і попросили відповісти на такі питання, як:
- Що це за метод такий PRP-терапія або плазмотерапія?
- При яких захворювань ефективний даний метод лікування, і які результати можна очікувати від лікування?
- Як проходить процедура і чи є протипоказання до даного методу лікування?
Що таке PRP-терапія або плазмотерапія
Platelet Rich Plasma (PRP) – це новий терапевтичний інструмент, який в останні роки набув широкого поширення в усьому світі, завдяки успішному терапевтичному використанню при лікуванні травм у зірок спорту. Можливо, ви чули про відомих професійних футболістів, зокрема Тайгер Вудс і Рафаель Надаль, які приписують своєму «чудесному» відновленню після травми використання загадкового лікування під назвою PRP-терапія.
PRP-терапія або плазмотерапія – це ін'єкції власної плазми пацієнта, збагаченої тромбоцитами, для стимулювання регенеративних можливостей організму.
Наша кров складається на 93% з еритроцитів, на 6% ‒ з білих кров'яних клітин, і на 1% з тромбоцитів і плазми. Як ви, напевно, знаєте, тромбоцити циркулюють по всьому тілу і необхідні для згортання крові, щоб вчасно зупинити кровотечу. Однак, людські тромбоцити більш значимі в процесі регенерації тканини, оскільки є критичним компонентом в загоєнні тканин.
Тромбоцити надзвичайно багаті факторами росту, так званими тромбоцитарними факторами. Перша реакція тіла при пошкодженні тканини ‒ це доставка тромбоцитів в травмоване місце, які, прибувши в пункт призначення, «ініціюють ремонт» залучаючи до травми стовбурові клітини, а ті в свою чергу запускають процес регенерації клітин.
Ін'єкція тромбоцитарних факторів росту в пошкоджені зв'язки, сухожилля і суглоби стимулює природний процес відновлення.
Мета PRP-терапії полягає в тому, щоб у розчині, який буде вводитися в пошкоджену область, максимізувати кількість тромбоцитів за рахунок відділення їх від еритроцитів. Таким чином, PRP створює, стимулює і прискорює природний процес загоєння організму.
Плазмотерапія при лікуванні захворювань
Плазмоліфтинг процедура не нова. Багата тромбоцитами плазма успішно застосовується в дерматології, косметології, стоматології та пластичній хірургії протягом десятиліть.
Застосування ж PRP-лікування в неврології, ревматології, ортопедії та спортивній медицині почалося відносно недавно, але вже досить поширене.
Плазма, багата тромбоцитами або PRP в основному використовується для лікування пошкоджень м'яких тканин. До них відносяться хронічні травми зв'язок, розтягування сухожиль та інші. Крім того, плазмотерапія, стимулюючи загоєння хряща і зменшуючи біль, тим самим повертаючи рухливість суглобів, може бути ефективною при лікуванні багатьох випадків остеоартриту. Ці властивості плазми з тромбоцитарними факторами успішно використовують лікарі ортопеди-травматологи МЦ «Mediland».
Лікарі неврологи нашої клініки теж ефективно застосовують аутоплазмотерапію, при лікуванні таких захворювань, як:
- біль в поперековому відділі хребта;
- остеохондроз хребта;
- грижі, протрузії та інші захворювання хребта;
- остеоартрити, артрози;
- м'язові спазми.
PRP-терапія, за умови правильного проведення, може дати наступні результати:
- зниження запальних і больових процесів в хребті і суглобах;
- усунення м'язових спазмів;
- поліпшення рухливості суглобів;
- стимулювання кровообігу в тканинах, уражених захворюванням або травмою;
- поліпшення процесу регенерації і живлення пошкоджених тканин;
- відновлення суглобової рідини.
Основними цілями ін'єкції є:
- зменшення больового синдрому, ущільнення фіброзного кільця навколо протрузії міжхребцевого диска;
- прискорення процесу загоєння і зниження ймовірності отримання травми з більш серйозним станом.
В деяких випадках використання збагачених тромбоцитами ін'єкцій плазми може допомогти уникнути потреби в ліках, що спричинюють токсичну дію на організм пацієнта, або в хірургічному втручанні.
При будь-якому варіанті лікування, стійкі результати в значній мірі залежать від ступеня травми або захворювання. Наприклад, у разі слабкого артриту PRP може потенційно запобігти розвитку подальшої дегенерації. Однак за наявності у пацієнта дегенеративного ураження хрящової тканини ‒ метою лікування буде мінімізація болю і поліпшення функції.
Як проходить процедура ін'єкції PRP
Як і будь-яка маніпуляція, проведення PRP-терапії призначається лікарем. Вся процедура займає близько 30 хвилин.
Перший крок включає в себе забір у пацієнта зразка крові в спеціальну пробірку, близько 30 мл.
Другий етап – підготовка плазми. Плазма, багата тромбоцитами, методом центрифугування відділяється від інших компонентів крові.
Третій етап – аутоплазма вводиться в пошкоджене сухожилля, зв'язки, м'язи, суглоб або диск, який є джерелом болю.
Процедура ін'єкції плазми не болюча, може відчуватися незначний дискомфорт при введенні. Іноді в місці введення PRP можуть з'явитися незначні синяки або синці, які швидко зійдуть.
Після ін'єкції пацієнт спокійно може повернутися до щоденних занять.
Плазмотерапія передбачає курс ін'єкцій PRP ‒ кількість ін'єкцій варіюється в залежності від індивідуального стану кожного пацієнта, і, зазвичай курс лікування становить від 2 до 6 процедур.
Для отримання кращого ефекту від PRP-лікування лікуючий лікар додатково може скласти програму реабілітації, фізичні вправи.
Перед процедурою плазмотерапіі необхідно:
- виключити вживання алкоголю мінімум за 3 дні до маніпуляції;
- за кілька годин до процедури відмовитися від жирної і гострої їжі;
- не можна використовувати протизапальні препарати до і після процедури.
Побічні ефекти і протипоказання
Так як в ін'єкціях використовується власна кров пацієнта, процедура дуже безпечна, не викликає алергічну реакцію. Побічні ефекти відсутні.
Протипоказання до проведення PRP ін'єкцій, як і у будь-якої маніпуляції існують. Це:
- пошкодження на шкірі, інфекційного походження;
- прийом антикоагулянтів;
- сепсис;
- захворювання на цукровий діабет;
- вагітність і лактація;
- аутоімунні захворювання, психічні захворювання.
Перевага аутоплазмотерапії (PRP) полягає в тому, що, на відміну від інших методів лікування, вона має стійкий результат і класифікується як постійне виправлення. Час для отримання результатів залежить від площі і ступеня травми ‒ в середньому більшість пацієнтів починають бачити ознаки покращення у вигляді зменшення болю або покращення функції протягом чотирьох-шести тижнів.
Якщо вас турбують болі в поперековому відділі хребта, грижі, артрози та інші захворювання, уточнюйте про можливість застосування такого методу лікування, як плазмотерапія. PRP-терапія або плазмотерапія дуже ефективний метод лікування великої кількості захворювань і в руках досвідченого лікаря може творити чудеса.
Записатися на прийом до Ярослава Сергіївни з приводу лікування спини даним методом ви можете тут
Слід зазначити, що PRP-терапія або плазмоліфтинг в нашій клініці активно застосовується лікарями дерматологами і косметологами:
- для лікування алопеції – призупиняється випадання волосся і активізується зростання нових;
- для омолоджуючого ефекту шкіри обличчя, декольте, рук;
- для усунення розтяжок на тілі;
- і для вирішення інших естетичних проблем і дерматологічних захворювань.
І ця процедура зарекомендувала себе на відмінно.
Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря