або зателефонувати за номером телефону

Камені в нирках – що важливо знати?

Камені в нирках, сечоводі, сечовому міхурі: причини, симптоми, лікування, профілактика в Києві, Клініка урології Медиленд

Щороку в Україні понад півмільйона людей звертаються до відділень невідкладної допомоги з приводу проблем з каменями в нирках і сечовидільній системі. Піковий вік людини для утворення каменів становить від 30 до 50 років, при цьому дана патологія частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок.

Передбачається, що кожна десята людина в якийсь момент життя зіткнеться з цією проблемою. Погодьтеся, цифра вражаюча.

Олександр Гапєєв, лікар уролог проводить лікування сечокам'яної хвороби в Києві консервативними та оперативними методами. Урологія медичного центру Меділенд

Тому, щоб допомогти вам дізнатися про симптоми, поради з профілактики та лікування, провідний уролог Клініки урології "Mediland" Олександр Іванович Гапєєв відповідає на 7 основних питань про камені в нирках:

 
З чого складаються камені сечовивідної системи? Урологія Медиленд в Києві

1. Що таке камінь в нирці?

Камінь в нирці – це тверде відкладення, яке складається з солей і мінералів, що знаходяться в сечі.

Камене-утворюючими хімічними складовими сечі є: кальцій, оксалат, урат, цистин, ксантин і фосфат. Зазвичай ці хімічні речовини виводяться з сечею головним хіміком організму – ниркою. Але, іноді в організмі відбувається збій. Чому це відбувається?

У нашій сечі розчинені різні «відходи» життєдіяльності організму. Коли занадто багато "відходів" знаходиться в занадто малій кількості рідини, утворюється ідеальне середовище для випадання осаду і формування кристалів. Кристали притягують інші елементи, об'єднуються і формують «камінь», який, якщо його не виводити з організму разом з сечею, з часом може збільшуватися у розмірі.

Розміри каменів варіюються від невеликого, розміром з піщинку, до досить великого – з м'яч для настільного тенісу.

Після того, як «камінь» сформувався, він може залишитися в нирці або спробувати пройти по сечовивідних шляхах у сечовід. Дрібні камені в нирках часто не викликають будь-яких симптомів і іноді проходять самостійно без особливого дискомфорту. Камені в нирках від середнього до великого розміру можуть викликати сильні, гострі болі.

Камені сечовивідної системи відрізняються між собою складом і дуже важливо його дізнатися. Вивчення складу каменю допомагає лікарю зрозуміти причину його появи та розробити тактику лікування і програму профілактики виникнення інших каменів.

За складом виділяють основні види каменів:

  • Оксалати – формуються з кальцієвих солей щавелевої кислоти. Оксалатні утворення найбільш поширені. Конкременти цього виду відрізняються великою щільністю, мають шорстку поверхню та часто мають шипи і гострі грані, якими пошкоджують слизову оболонку сечовивідних шляхів. При русі викликають гострий біль. Через високу щільність не розчиняються і досить складно дробляться.
  • Фосфати – формуються з кальцієвих солей фосфорної кислоти. Конкременти цього виду мають гладку або трохи шорстку поверхню і м'яку консистенцію, схильні до швидкого росту. Так як в складі цих конкрементів переважають лужні сполуки, вони досить крихкі, тому добре піддаються дробленню і розчиненню.
  • Урати – формуються з сечової кислоти і її солей (натрієвої і калієвої). Конкременти цього виду мають тверду і гладку поверхню, відрізняються малою щільністю, так як не містять кальцію. Наявність уратних каменів може свідчити про захворювання суглобів і навпаки. Також, при їх виявленні необхідно виключити наявність такого захворювання як подагра. Урати дуже добре піддаються консервативній терапії, особливо якщо вони не великого розміру, для їх лікування дуже рідко вдаються до оперативного втручання.
  • Струвіти – мають інфекційне походження і формуються в результаті застою сечі або життєдіяльності бактерій. Найчастіше зустрічаються у жінок. Конкременти цього типу мають гладку або шорстку поверхню, м'яку структуру і відрізняються дуже швидким зростанням. Їх підступність полягає в тому, що всього за кілька місяців здатні перерости в коралоподібні камені і повністю заповнити нирку зсередини. Струвітні камені не піддаються консервативній терапії, а вимагають дроблення або видалення оперативним шляхом при великих розмірах.
  • Зустрічаються також більш рідкісні цистинові, холестеринові камені.
 
Чому виникає сечокам'яна хвороба, яка причина? Клініка урології Меділенд в Києві

2. Що викликає утворення каменів у нирках?

Можливі причини утворення каменів в нирках різноманітні.

В першу чергу появу каменів в нирках пов'язують зі способом життя і впливом факторів навколишнього середовища, наприклад:

  • занадто мала кількість вживаної води в день;
  • вживання їжі з великою кількістю солі або цукру;
  • малорухливий спосіб життя;
  • незбалансоване харчування, коли в раціоні переважає гостре і кисле, надлишок білка, і все це зверху щедро присипається сіллю, або безконтрольне захоплення дієтами;
  • спадкова схильність;
  • медикаментозні причини: передозування кальцієвмісних медикаментів;
  • незбалансованість мінерального складу води для пиття в окремо взятому регіоні: надлишок солей кальцію, нестача кремнію, тощо.

Також важливу роль відіграє стан здоров'я, а саме:

  • супутні хвороби сечовивідної системи – пієлонефрит, гідронефроз, нефроптоз;
  • якщо у вас вже раніше були камені, є висока ймовірність рецидиву;
  • наявність інших захворювань, таких як: високий кров'яний тиск, ожиріння, остеопороз, виразка, гастрит, хронічна діарея, аденома простати або ниркові кісти, можуть збільшити ризик виникнення каменів.
    Діабет також збільшує ризик розвитку каменів у нирках, особливо у молодих жінок.

Після баріатричних операції (втрата ваги), при яких змінюється травний тракт, камені в нирках зустрічаються частіше, так як підвищується рівень оксалату.

 
Які симптоми сечокам'яної хвороби? Урологічна клініка Меділенд в Києві

3. Як дізнатися, чи є у людини камені в нирках? Які симптоми сечокам'яної хвороби?

Камені в нирках утворюються не за один день, навіть не за місяць. Спочатку утворюються дрібні мікроліти або пісок в нирках і, як правило, на початкових етапах сечокам'яна хвороба протікає без симптомів. На цьому етапі виявити її можна лише на профілактичному огляді.

Симптоми сечокам'яної хвороби зазвичай починаються, коли камені починають проходити через сечовидільну систему. Застряглі камені можуть стати причиною скупчення сечі в нирках, сечоводах, сечовому міхурі або сечівнику і розвитку інфекції. Саме це і викликає біль. Зазвичай, чим більший камінь, тим помітніші симптоми.

Камені в нирках сигналізують про себе такими симптомами, як:

  • ниркові кольки – гострий біль з обох сторін в нижній частині спини, нижче лінії ребер;
  • нападоподібний біль в нижній частині живота і паху, що не проходить;
  • часті позиви до сечовипускання;
  • біль і дискомфорт при сечовипусканні;
  • кров в сечі;
  • наявність домішок в сечі у вигляді піску, осколків каменів;
  • нудота або блювота, часто від сильного болю;
  • лихоманка та озноб;
  • каламутна з поганим запахом сеча.

Нирки починають боліти, коли відбувається роздратування внутрішньої стінки сечоводу гранями каменю або закупорка сечоводів. Це швидко переростає в гострий біль. При невеликих розмірах конкрементів, знеболюючі препарати можуть бути єдиним засобом зняття больового синдрому. У важких випадках може знадобитися невідкладна операція.

 
Що робити якщо сильна ниркова колька? Урологічна клініка Медиленд

4. Що робити, якщо у людини виявлений камінь в нирці, сечоводі або сечовому міхурі? Чи можна лікувати сечокам'яну хворобу в домашніх умовах?

Зазвичай, люди, відчувши нестерпні болі в нижній частині спини, внизу живота, проблеми з сечовипусканням, самі ставлять собі діагноз сечокам'яної хвороби. І, на жаль, найчастіше починають шукати рецепти лікування каменю в нирках, сечоводі або сечовому міхурі в Інтернеті, питати у знайомих, друзів, провізора аптеки, замість своєчасного звернення до лікаря.

Запам'ятайте, якщо ви відзначаєте у себе симптоми сечокам'яної хвороби (СКХ) – негайно зверніться до лікаря-уролога! Цьому є кілька причин:

  • 1 – якщо ви відчуваєте нестерпний біль і проблеми з сечовипусканням, ймовірніше за все камінь почав рухатися. Так, іноді камінь виходить самостійно, але частіше під час руху він сильно пошкоджує стінки сечовивідних шляхів.
  • 2 – якщо камінь великий, може статися закупорка сечоводу, що призводить до порушення відтоку сечі та розвитку інфекційного процесу.
  • 3 – лікар повинен визначити точний діагноз, так як симптоматика може бути схожа з гострим апендицитом, холециститом, перфоративною виразкою шлунка, непрохідністю кишечнику, гострим панкреатитом, позаматковою вагітністю. Ці стани, як і ниркова колька, вимагають невідкладної допомоги, і рахунок часу йде не на години, а на хвилини. Ціна зволікання може бути занадто висока – життя.

Сечокам'яна хвороба нирок рідко протікає без ускладнень. Захворювання негативно позначається на стані нирок, при цьому найбільша шкода завдається саме ускладненнями, такими як:

  • пієлонефрит – запалення нирок;
  • гематурія – кров в сечі;
  • гідронефроз – порушення відтоку сечі;
  • сепсис;
  • гостра ниркова недостатність – відсутність або мала кількість сечі.

Тому, не чекайте, що проблема вирішитися сама собою, не займайтеся самолікуванням, а зверніться за допомогою до фахівця. Позбавлятися від каменів краще під керівництвом лікаря!

 
Чи буває сечокам'яна хвороба у дітей?

5. Чи зустрічаються камені в нирках у дітей?

Дуже поширене питання, і цьому є пояснення. На превеликий жаль, ця проблема дуже поширена серед дітей. Камені в нирках можуть зустрічатися у дітей, починаючи з 5-ти річного віку.


Дві найбільш важливі причини утворення каменів у дітей:

  • вживання недостатньої кількості рідини;
  • і вживання продуктів з високим вмістом солі або цукру.

Тому, обмежте вживання дитиною солоних картопляних чіпсів, картоплі фрі або сухариків, солодощів. Також варто скоротити або повністю виключити з дитячого раціону консервовані супи, напівфабрикати та газовані напої.

Питна вода важлива, але як змусити дітей пити більше води? Батьки можуть давати дитині пляшку з водою в школу замість пакету соку або лимонаду.

Привчайте своїх дітей пити молоко, їсти сир і йогурт. Молочні продукти цінні тим, що кальцій, який міститься в них, зв'язується з оксалатом, перш ніж той потрапить в нирки, тим самим не завдаючи їм шкоди. А, як відомо, кальцій дуже необхідний для нашого організму, особливо в дитячому віці.

Будьте прикладом для своєї дитини, адже діти, як губка, вбирають наші звички, висловлювання, тощо.

Якщо у дитини проявляються симптоми СКХ, такі як проблеми з сечовипусканням, біль – негайно зверніться до педіатра чи дитячого уролога.

 

 
Як лікують сечокам'яну хворобу? Лікар уролог в Києві, Меділенд

6. Як лікують камені в нирках?

Лікування каменів в нирках варіюється в залежності від розміру каменю, його типу і причини виникнення.

При каменях невеликого розміру, які створюють мінімум дискомфорту, не потрібно інвазивного лікування. Лікар може призначити консервативне лікування і рясне пиття води, щоб камінь вийшов самостійно без операції. Лікування при сечокам'яній хворобі консервативними методами в наш час має широкий вибір способів і засобів. Але, за умови, що захворювання протікає без ускладнень.

Камені в нирках, які не можна лікувати за допомогою консервативних методів – або тому, що вони занадто великі для самостійного виведення, або тому, що вони викликають кровотечу, пошкодження нирок і внутрішніх стінок сечоводу, розвиток інфекційних ускладнень – можуть вимагати більш складного й тривалого лікування.

На сьогоднішній день можливості лікарів урологів дозволяють для пацієнтів з сечокам'яною хворобою підібрати найбільш щадні малоінвазивні методики.

Наприклад, у нашій клініці для видалення каменів у нирках, сечоводі, сечовому міхурі великого розміру (до 20 мм) або коли консервативна терапія неефективна, широко використовується ендоскопічна трансуретральна контактна лазерна літотрипсія. Під час операції за допомогою лазерного літотриптора камінь розбивається на дрібні фрагменти, які виводяться разом із сечею. Операція проводиться без розрізів, післяопераційний період нетривалий і відносно безболісний.

Потрібно відзначити, що після будь-якого оперативного втручання лікування сечокам'яної хвороби не закінчується. Необхідно досить тривале консервативне лікування під наглядом досвідченого фахівця з метою корекції водно-сольового обміну.

Також потрібно приділити велику увагу профілактиці повторного утворення каменів, адже ризик рецидиву високий – у 40-50% людей, у яких утворився один камінь, існує ризик появи іншого протягом 5-7 років.

 
Профілактика каменів у нирках, сечоводах, сечовому міхурі

7. Що можна зробити, щоб знизити ризик виникнення каменів у нирках?

Профілактика сечокам'яної хвороби в першу чергу це зміна способу життя: коригування харчування та режиму пиття, збільшення активності, тощо. Детальніше зупинюся на кожному.


Пийте достатню кількість води – це найкраща профілактика будь-якого типу сечокам'яної хвороби. Лише коли ви вживаєте достатню кількість води, відбувається нормальне розведення сечі, тим самим в ній знижується концентрація солей.

Щоб зрозуміти, чи достатньо ви п'єте – звертайте увагу на колір сечі. Темний колір сечі свідчить про зневоднення. У нормі сеча повинна бути не яскраво-жовтого, не помаранчевого, не коричневого, а блідо-жовтого або світло-жовтого відтінку. Для більшої об'єктивності, можна здати загальний аналіз сечі, зокрема нас цікавить її щільність: в нормі у дорослої людини цей показник повинен бути 1018-1035. Якщо у вас показник щільності вище – значить, ви мало п'єте рідини.

Що пити? Принаймні, половина споживаної вами рідини повинна бути чистою водою. Напої з кофеїном, газовані та підсолоджені напої збільшують ризик виникнення каменів.

Якщо ви займаєтеся спортом або на вулиці спекотна погода, пити необхідно більше. Це пояснюється тим, що при фізичному навантаженні і при високій температурі повітря у нас посилюється процес потовиділення, що призводить до зневоднення.


Скоротіть споживання солі. Натрій, що міститься в солі, може викликати затримку води, тим самим призводячи до зневоднення організму. Я не закликаю відмовлятися від солі взагалі, просто пропоную скоротити її кількість. Дорослим слід прагнути до того, щоб споживання солі було нижче 2300 мг в день – це еквівалент однієї чайної ложки кухонної солі.

Не варто забувати, що у складі продуктів, які ми купуємо в супермаркеті, вже є сіль, і в деяких її кількість значна.

До «солоних» продуктів легко можна віднести:

  • ковбаси та копченості;
  • більшість упакованих або приготованих страв;
  • картопляні чіпси, горішки, сухарики;
  • більшість консервованих напівфабрикатів;
  • фаст-фуд;
  • більшість продуктів швидкого приготування;
  • продукти, що містять інші види натрію, в тому числі бікарбонат натрію, динатрійфосфат, глутамат натрію, розпушувач, нітрит і нітрат натрію.

Тому вирушаючи на закупівлю в супермаркет, не забувайте про це і звертайте увагу на вміст солі в тому чи іншому купленому вами продукті.


Підтримуйте здорову масу тіла. Надмірна вага викликає «стрес» у всього організму, і нирки не виняток.

Якщо ви вирішили схуднути – підходите до цього питання відповідально. Раціон повинен бути збалансованим, і краще, якщо режим харчування вам порекомендує досвідчений дієтолог з урахуванням ваших індивідуальних особливостей. Адже, наприклад, дієти з низьким вмістом вуглеводів або дієти з високим вмістом тваринного білка можуть збільшити ризик виникнення каменів у нирках.


Обмежте споживання алкоголю. Алкоголь змушує клітини збільшувати вихід рідини, що призводить до зневоднення організму.


Уникайте надмірного споживання кофеїну. Кофеїн прискорює обмін речовин і може викликати зневоднення. Рекомендована верхня межа для дорослих становить 400 мг кофеїну в день, що еквівалентно приблизно 4 горняткам кави.

Важливо пам'ятати, що деякі газовані напої, шоколад, чай і енергетичні напої містять кофеїн.


Уникайте вживання солодких напоїв. Підсолоджені напої, особливо ті, які містять кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози, пов'язані з підвищеним ризиком ниркових каменів.


Споживайте достатню кількість дієтичного кальцію. Хоча оксалат кальцію є найбільш поширеним з'єднанням в ниркових каменях, частина кальцію, що міститься в їжі, насправді допомагає знизити ризик виникнення каменів.

Хорошим джерелом кальцію є більшість молочних продуктів.

Також, кальцій, який може допомогти знизити ризик розвитку каменів у нирках містять апельсиновий сік, деякі злаки, рибні консерви з кісточками, як наприклад сардини, соєвий соус і соєве молоко.


Споживайте цитрусові. Близько 60 % людей з каменями в нирках також мають гіпоцитратурію або низький рівень цитрату сечі. Цитрат сечі є енергетичним субстратом циклу трикарбонових кислот і має виражений вплив на обмін пуринів. Цитрат має пряму гальмівну дію на кристалізацію і осадження солей кальцію, тобто є інгібітором каменеутворення.

Збільшення рівня цитрату в сечі відбувається в разі вживання в їжу лимонів і апельсинів. Тому додавання в свій раціон цих фруктів – це не лише смачно, але і корисно.

Важливо! Якщо у вас діагностували гіпоцитратурію, харчові рекомендації для вас будуть не ефективними – вам потрібне медикаментозне втручання за призначенням лікаря.


Додайте в своє життя фізичну активність. Доведено, що люди, які ведуть малоактивний спосіб життя, як наприклад, офісні працівники, водії та інші, частіше страждають від сечокам'яної хвороби, ніж люди «рухливих» професій. Тому дуже важливо додати в своє життя руху. І мова зараз йде не про заняття в спортзалі, вірніше, не тільки про них.

Найдоступніший і простий метод – виробіть звичку щоденних піших прогулянок. Піші прогулянки благотворно впливають на всі системи організму, в тому числі і на сечовивідну. Ефект можна посилити заняттями танцями, йогою, в тренажерному залі, катанням на велосипеді, спортивною ходьбою, бігом, тощо.


Регулярно проходьте профілактичні огляди. Якщо ви в групі ризику або ваш вік 30+, візьміть за залізне правило регулярно перевіряти сечовидільну систему.

Для цього вам достатньо раз в 1-1, 5 року робити загальний аналіз сечі, УЗД нирок і сечового міхура та відвідувати лікаря уролога. У разі виявлення будь-яких змін, лікар дасть вам рекомендації по корекції способу життя або призначить додаткові дослідження.

Такі не хитрі дії допоможуть виявити зміни у сечовидільній системі на ранніх етапах і вчасно вжити заходів для їх усунення та попередження виникнення ускладнень сечокам'яної хвороби. А це запорука ефективного лікування в мінімальні терміни при порівняно не високих витратах.


Слід зазначити, що перераховані рекомендації підходять в профілактичних цілях здоровим людям, які не мають протипоказань. Людям, у яких була раніше сечокам'яна хвороба, програму профілактики встановлює лікуючий лікар на підставі індивідуальних особливостей.

Будьте пильні і не запускайте свій організм. Краще запобігти хворобі, ніж лікувати наслідки.

 

Тут ми даємо відповідь лише на найпоширеніші питання про камені в нирках. Якщо ж ви маєте підозри про те, що у вас сечокам'яна хвороба, не відкладайте проблему на потім, зверніться до лікаря-уролога, який проведе огляд і УЗД сечової системи, а також відповість на всі ваші запитання.

У разі необхідності лікування каменів у нирках, сечоводі, сечовому міхурі в МЦ «Mediland» доступні всі сучасні методи лікування, про них ви можете детальніше прочитати тут.

Запис на прийом

 

Якщо вас турбують дискомфорт, біль – візьміть себе в руки і довіртеся професіоналу!

 

Залишити відгук
Наші акції та постійні пропозиції

Вакцинація від грипу

Дорослих та дітей з 6 місяців
Епідсезон 2024-2025

Детальніше

ЗНИЖКА НА ВСІ ВИДИ МРТ БЕЗ КОНТРАСТУ

Знижка на всі види МРТ без контрасту. 20% у будні та 15% у неділю

Детальніше

Check-up "Онко" для чоловіків

Раннє виявлення хвороб є важливим для забезпечення успішного лікування та покращення якості життя пацієнтів

Детальніше

Check-up "Онко" для жінок

Рання діагностика захворювань є ключовим фактором у забезпеченні ефективного лікування

Детальніше

Пакет «Чоловіче здоров'я- Інфекції»

Дана програма дозволяє виявити інфекції в сечостатевій системі чоловіка

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок після 35 років

Комплексне профілактичне обстеження є запорукою вчасної діагностики більшої кількості хвороб

Детальніше

Комплексне обстеження для чоловіків

Регулярні медичні обстеження відіграють важливу роль у збереженні здоров'я чоловіків

Детальніше

Комплексне обстеження для жінок до 35 років

Регулярні обстеження дозволяють виявити потенційні захворювання на ранніх стадіях

Детальніше

Подарунковий сертифікат

Сертифікат номіналом 1 000 грн на будь-які послуги та процедури

Детальніше

Check-Up «Постакне»

Постакне - що це таке і як це вилікувати?

Детальніше

Check-up «Жіноче здоров'я»

Регулярне проходження огляду у гінеколога

Детальніше

Check-Up «Урологічний для жінок»

Своєчасна діагностика – найкраща профілактика захворювань сечовивідних шляхів

Детальніше

Check-Up «Чоловіче здоров'я»

Дана програма дозволяє оцінити стан сечостатевої системи у чоловіків

Детальніше

Check-Up «Попередження раку молочної залози»

Для профiлактики та ранньої дiагностики раку молочної залози

Детальніше

Check-Up «Акне СТОП»

Комплексна програма обстеження та консультація лікаря для жінок та чоловіків

Детальніше

30% знижки для ЗСУ

на консультації та діагностику

Детальніше
Статті лікарів
Відчуття кома в горлі - причини та лікування
Відчуття кома в горлі - причини та лікування
Дивитись →
Темні кола під очима: про що це говорить і як упоратися з проблемою
Темні кола під очима: про що це говорить і як упоратися з проблемою
Дивитись →
Як лікувати пітницю?
Як лікувати пітницю?
Дивитись →
Як позбутися кардіосклерозу?
Як позбутися кардіосклерозу?
Дивитись →
Мікроінсульт: симптоми, лікування
Мікроінсульт: симптоми, лікування
Дивитись →
Ліцензії та сертифікати
Заказать обратный звонок