Кал з кров'ю — поширена проблема багатьох пацієнтів, яка повинна бути причиною звернення до лікаря. Цей симптом супроводжує різні захворювання, та визначити, що саме його викликало, може лише досвідчений проктолог (колопроктолог) після проведеної діагностики. Залишати таку ознаку без уваги не можна, оскільки хвороби, пов'язані з нею, можуть бути серйозними.
Причини появи крові у калі
Спровокувати домішки крові у калових масах можуть захворювання прямої кишки, анального каналу, а також інші патології, що виходять за зону товстого кишківника. Серед найчастіших причин, що провокують появу цього небажаного симптому, варто виділити:
- геморой – венозна патологія прямої кишки
- анальна тріщина
- доброякісні та злоякісні новоутворення прямої кишки
- запальні захворювання кишківника — хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт
- дивертикулярна хвороба товстої кишки (випинання стінки)
- випадання прямої кишки із заднього проходу
- важкі інфекційні ураження слизової тонкої та товстої кишки
- патології ШКТ — виразкова хвороба, гастроентерит, рак та ін.
- харчова алергія
Кров у калі з'являється за наявності факторів ризику, до яких належать важка фізична праця, малорухливий спосіб життя, запори, безконтрольне приймання антибіотиків. Кров при дефекації може виникати при хронічній діареї, анальному сексі. Необхідно також стежити за своїм раціоном. Недостатня кількість клітковини в ньому, надмірне вживання кави можуть стати причинними факторами. До групи ризику входять вагітні, курці, люди із зайвою вагою.
Ціни на послуги
- ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ ПРОКТОЛОГА
Консультація проктолога первинна 950 грн Консультація проктолога повторна 880 грн Консультація проктолога к.м.н., доцента первинна 2 000 грн Консультація проктолога к.м.н., доцента повторна 1 800 грн Ургентна консультація проктолога к.м.н., доцента первинна 4 000 грн Консультація провідного проктолога первинна 1 350 грн Консультація провідного проктолога повторна 1 200 грн
Характер кров'янистих виділень у калі та інші специфічні симптоми
Залежно від провокативного фактора кров у калі має різне забарвлення та ступінь виразності. Як правило, чим яскравіші виділення, тим нижче знаходиться їхнє джерело. Це пов’язано з тим, що, коли крові потрібно пройти тривалий шлях, гемоглобін окислюється. Це визначає темніший її колір. Характер виділень:
- Яскраво-червоні. Спостерігаються при геморої, анальних тріщинах, гострих кандиломах. У першому випадку при випорожненні також відчуваються біль, свербіж та печіння. При внутрішньому геморої кров в кінці акту дефекації виділяється у вигляді крапель.
- Темно-бордові. Часто свідчить про дивертикульоз кишківника. При травмуванні стінки дивертикула можуть з'являтися калі згустки крові. Такий стан супроводжується болями у животі
- Майже чорні. У цьому випадку можна запідозрити кровотечу у шлунку. Темне забарвлення в калі іноді вказує на хронічний ерозивний гастрит, при якому виникає блювання з прожилками крові.
Рідкі випорожнення з кров'яними домішками може вказувати на кишкові інфекції. Такий стан супроводжується діареєю, болем у животі, підвищенням температури тіла, ознобом, блюванням. Коли, крім крові, у калі є слиз і гній, це може говорити про неспецифічний виразковий коліт. Велика кількість темної крові в рідкому калі є ознакою серйозної кровотечі у верхніх відділах травного тракту.
Іноді візуально не видно виділень, але визначається прихована кров у стільці. Це може свідчити про патології шлунково-кишкового тракту, зокрема про виразку шлунка, дванадцятипалої кишки, рак та ін. У такому випадку треба здати імунохімічний аналіз калу. Підозри на приховану кров у стільці повинні викликати такі симптоми, як тривалий біль у животі, часта діарея, безпричинна різка втрата ваги.
Можливі ускладнення
Хвороби, у яких з'являється кров у калі, зазвичай, мають поступальний характер. Важливо якнайшвидше звернутися до лікаря, щоб запобігти ускладненню. Наприклад, доброякісні новоутворення здатні перероджуватися на злоякісні.
Якщо кровотечі періодично повторюються, може розвинутись хронічна анемія, яка супроводжується такими симптомами:
- підвищена стомлюваність та зниження працездатності
- головний біль, запаморочення, шум вухах
- випадання волосся, ламкість нігтів
- блідість шкіри та слизових
- тахікардія, біль у серці
- втрата свідомості
Якщо кров із заднього проходу йде в рясній кількості, потрібно відразу викликати швидку допомогу. І тут падає артеріальний тиск, частішає сершцебиття, відчувається різка слабкість. При такому стані існує загроза життю пацієнта, тому не варто гаяти час.
Діагностика за наявності крові у калі
Надати професійну допомогу пацієнту може лише лікар у клінічних умовах. Тому не варто слухати поради родичів, знайомих та займатися самолікуванням. Вже на початкових етапах діагностики досвідчений проктолог характером кров'янистих виділень визначить найімовірнішу причину патології. Але підтвердити її можна лише після ретельного обстеження.
Лікування призначається залежно від поставленого діагнозу. У деяких випадках може знадобитися консультація інших фахівців: гастроентеролога, інфекціоніста, онколога та ін.
Професійна допомога у МЦ «Меділенд»
Оскільки кров у калі – це серйозний симптом, при його виявленні потрібно якнайшвидше відвідати проктолога. МЦ «Меділенд» пропонує свої послуги. Проктологічний кабінет обладнано сучасним обладнанням. Крім того, наші фахівці мають великий досвід роботи. Тому буде поставлено коректний діагноз та призначено ефективне лікування з урахуванням клінічної картини та індивідуальних особливостей організму пацієнта. Наші фахівці впораються навіть із найскладнішими випадками. Загальна схема лікування передбачає такі дії, як:
- зупинка кровотечі
- корекція анемії
- усунення причин розвитку захворювання
- профілактика рецидивів
Деякі патології потребують оперативного втручання. У нашому медичному центрі використовуються передові методики та сучасна техніка. Це дозволяє проводити багато операцій із мінімальним втручанням.
Записатися на прийом можна через спеціальну форму на сайті або замовивши зворотний дзвінок. З вами зв'яжеться наш менеджер і уточнить відповідну дату та час прийому.