або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Болі в коліні

Автор статьи:

Леонтьєв Петро Васильович

Ортопед-травматолог

Часті причини болю в коліні свідчать про патологічний процес, що відбувається у колінному суглобі. Яка-небудь його структура (кістки, сухожилля, м'язи, хрящі, судини, нерви) подає больовий сигнал про зміни, що відбуваються в ньому. Больовий синдром виникає не тільки через отриману травму ноги, а й служить провісником серйозних запальних захворювань. Тому при виникненні болю в суглобі коліна особливо якщо він довго турбує, не проходячи з часом, рекомендується звернутися за медичною допомогою. Ортопеди-травматологи МЦ «Меділенд» у Києві допоможуть відновити здоров'я колінного суглоба, провівши точну діагностику із призначенням ефективного лікування.

Чому болять коліна

Ноги в колінах болять часто у людей похилого віку, осіб із надмірною масою тіла, спортсменів, які отримали травму нижньої кінцівки під час занять спортом. Больові відчуття можуть бути викликані:

  • травмуванням коліна в спорті або побуті, що супроводжується розтягуванням зв'язок і сухожиль, вивихами, розривами зв'язок, ударом, переломом, ушкодженнями меніска
  • запаленням колінних суглобів
  • системними аутоімунними захворюваннями, такими як ревматоїдний артрит
  • структурними суглобовими аномаліями, що викликають біль
  • старінням та зношуванням суглобових хрящів, що призводять до остеоартрозу
  • інфекційними захворюваннями (грипом, туберкульозом), коли інфекція потрапляє до суглобової сумки
  • невритом (супроводжується запаленням нерва та мимовільним скороченням ноги в коліні)
  • защемленням нервових закінчень, коли виникає гострий пекучий біль і оніміння кінцівки

Залежно від місця локалізації больових відчуттів визначають, яка область колінного суглоба імовірно порушена: якщо болі виникають у бічній колінній ділянці, вона пов'язана з пошкодженням зв'язок і розривом меніска, переднім – запальними процесами в суглобовій сумці та ураженням хрящової тканини, задньому – остеоартрозом. Різкий біль у коліні часто спричинений будь-якими травмами суглоба, невритом, защемленням нерва. Це привід негайно звернутися по допомогу до травматолога. Біль у коліні, що тягне спочатку слабкий, але дедалі більше посилюється, спостерігається при бурситі, остеопорозі.

Лікарі-травматологи "Меділенд"
Власенко Максим Анатолійович

Власенко Максим Анатолійович

Лікар отропед-травматолог вищої категорії, хірург

Волков Олександр Михайлович

Волков Олександр Михайлович

Лікар-ортопед, травматолог вищої категорії

Володкін Володимир ортопед, консультація щодо болю у суставах в Київі, клініка ортопедії Меділенд

Володкін Володимир Леонідович

Ортопед-травматолог

Леонтьєв Петро Васильович

Леонтьєв Петро Васильович

Ортопед-травматолог

Новіков Володимир Володимирович

Новіков Володимир Володимирович

Ортопед-травматолог вищої категорії

Пилипко Власій Миколайович

Пилипко Власій Миколайович

Дитячий ортопед-травматолог

Скібінський Дмитро Ігорович

Скібінський Дмитро Ігорович

Лікар ортопед-травматолог

 

Симптоматика хвороб із болем колінного суглоба

Часті причини колінного болю – тендиніт (запальний процес у сухожиллях), артрит, артроз, бурсит (накопичення рідини у суглобовій сумці), порушення кровообігу в нозі. Якщо болить коліно при згинанні, це є свідченням:

  • пошкодження колінного хряща
  • деформації сухожиль
  • розвитку артриту
  • запалення навколосуглобової сумки

При запаленні суглоба, спричиненого артритом, коліно болить не лише під час згинання, а й руху, причому біль наростає протягом кількох днів та особливо посилюється вночі.

Біль у коліні під час ходьби характерна для артрозу, остеопорозу, наслідків травмування меніска. Артроз розвивається поступово і викликаний дегенеративними змінами в суглобі через порушення кровообігу, трофіку хрящової тканини з її витонченням, деформацією, що супроводжується хрускотом під час руху. З віком все більше людей страждає від артрозу, при якому спостерігається наростальний біль, що підсилюється під час навантажень і перших рухів після відпочинку. Оскільки це не запальне захворювання, у стані спокою чи вночі болю відсутні. Остеопороз колінного суглоба супроводжується болем, що ниє при зміні погоди, під час навантажень і після них, опухлістю коліна, хворобливістю при його обмацуванні, нічними судомами ноги.

Діагностика фактора, що провокує колінні болі

Якщо постійно болить коліно, необхідна консультація спеціаліста. Застосовуючи необхідні методи діагностики, він зможе визначити точну причину появи болісних відчуттів, від чого залежить ефективність лікування. Перед постановкою діагнозу лікар проводить фізичний огляд, вивчаючи структуру та функціонування колінного суглоба, перевіряючи наявність набряків та хворобливості при пальпації. Надалі він використовує методи обстеження:

  • рентгенографію, що дозволяє оцінити структуру кісток та виявити зміни, такі як остеоартрит або перелом
  • магнітно-резонансну томографію, що дає більш детальне уявлення про м'які тканини, включаючи хрящі, зв'язки та сухожилля
  • ультразвукове дослідження
  • комп'ютерну томографію
  • лабораторний аналіз крові, що дозволяє виявити ознаки запалення, інфікування, інших системних захворювань
  • артроскопію, при якій суглобову рідину шляхом пункції витягують для аналізу

З урахуванням отриманих результатів ортопед-травматолог ставить діагноз та розробляє індивідуальну схему лікування.

Лікування хвороб колінних суглобів

Зараз існують два способи лікування болю в колінних суглобах, застосування яких залежить від стадії розвитку захворювання: медикаментозна терапія та операція. Перша лікувальна тактика застосовується, коли діагностовано хворобу на початковій стадії або отримана травма не порушила цілісність структур коліна. Методи консервативної терапії:

  • застосування знеболювальних та протизапальних препаратів, що купірують запальний процес, сприяючи регенерації тканин
  • використання мазей та компресів місцево на додаток до перорального прийому лікарських засобів.
  • використання опорних бандажів або тейпування для підтримки коліна
  • застосування масажу, фізіотерапевтичних процедур, мануальної терапії, що покращують самопочуття пацієнта

При запущеній формі хвороб колінного суглоба або ушкодження хряща рекомендується хірургічне втручання, що передбачає проведення артроскопії або ендопротезування. Слід завжди пам'ятати, що самолікування чи постійне відкладання візиту до лікаря призводить до серйозних ускладнень, таких як посилення запалення з приєднанням вторинної інфекції, ослаблення імунних властивостей організму при неконтрольованому застосуванні препаратів, переходом патологічного процесу на інші відділи опорно-рухового апарату. За відсутності лікування артриту відбувається деформація суглоба, викривлення кісток, скорочення кінцівки. Тому не варто терпіти біль і займатися самолікуванням, запишіться на прийом до ортопеда-травматолога МЦ «Меділенд», що допоможе уникнути тривалого лікування недуги, переходу гострої форми в хронічну, появи ускладнень.


Заказать обратный звонок