або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Лікування маститу в Києві

Автор статьи:

Желтонозька Юлія Борисівна

Лікар гінеколог, хірург, мамолог, проктолог

Мастит: клінічна симптоматика, діагностика, лікування

Лактаційний мастит - це запальне захворювання молочних залоз внаслідок їх інфікування бактеріями в процесі годування дитини грудьми, що особливо часто виникає протягом перших трьох місяців лактації. Таке захворювання зустрічається часто у мам, що годують. Однак існує і не лактаційна форма маститу, яка діагностується у жінок, що не годують, молодих дівчат і навіть чоловіків. Запалення та набряк молочної залози при маститі викликані проникненням у її тканини стрептококів та стафілококів через тріщини в сосках. Оскільки розвиток маститу може призводити до серйозних ускладнень, що загрожують здоров'ю та життю жінки, при появі перших ознак захворювання слід негайно звернутися на консультацію до хірурга або мамолога.

Види та стадії маститу

Залежно від клінічного перебігу захворювання розрізняють гострі та хронічні форми маститу. Джерело  запалення в молочній залозі може локалізуватися:

 • на межі ареоли та шкіри молочної залози
 • у паренхімі молочної залози
 • під шкірою в області соска
 • у жировій клітковині
 • у всіх відділах та тканинах молочної залози, у тому числі в сосково-ареолярному комплексі та жировій клітковині

Хронічний мастит протікає у млявій формі, з періодичними загостреннями, і, хоча він не супроводжується вираженою клінічною симптоматикою, небезпечний такими ускладненнями, як утворення свищів у тканині молочної залози, а хронічне запалення у тканині молочної залози може стати причиною виникнення раку молочної залози!

Залежно від характеру запалення розрізняють стадії розвитку захворювання:

 1. Серозна (початкова) стадія маститу, при якій підвищується температура тіла та самої молочної залози, виникає набряклість та ущільнення тканини молочної залози, з'являється біль, який посилюється при годівлі дитини груддю.
 2. Інфільтративна стадія маститу, що характеризується нагрубанням молочної залози, гіперемією (почервонінням) джерела запалення, появою вираженого больового синдрому, збільшенням лімфатичних вузлів пахвової ділянки.
 3. Гнійна (абсцедувальна) стадія маститу, що розвивається за відсутності своєчасного лікування. Супроводжується вираженою клінічною симптоматикою: сильною хворобливістю молочної залози при пальпації, ознобом, загальною слабкістю, пітливістю, нудотою, блюванням, збільшенням розмірів, набряклістю та гіперемією шкіри молочної залози з підвищенням температури над зоною ураження, появою в ній гнійного осередку абсцесів).

Якщо абсцедувальну стадію маститу не вилікувати повністю, вона переходить у флегмонозну, а потім у гангренозну стадію, при якій відбувається подальше наростання клінічної симптоматики: ще більше погіршується загальний стан хворої, внаслідок інтоксикації організму некротизованими та інфікованими тканинами молочної залози, утворення свищів та судинних тромбів у молочній залозі. Гангренозна стадія маститу може іноді бути причиною виникнення раку молочної залози!

Наші спеціалісти
Бугайцов Сергій Георгійович

Бугайцов Сергій Георгійович

Мамолог, онколог, онкохірург, доктор мед.наук, професор

Желтонозька Юлія Борисівна

Желтонозька Юлія Борисівна

Лікар гінеколог, хірург, мамолог, проктолог

Причини виникнення маститу

Лактаційний мастит молочної залози найчастіше викликаний неправильною технікою грудного вигодовування, коли її протоки не повністю спорожняються, що веде до застою молока (лактостазу), появи болю, розвитку інфекції у тканині молочної залози. Іншими причинами захворювання можуть бути:

 • мікротравми та тріщини на сосках, через які проникає інфекція
 • неправильне прикладання дитини до грудей, що викликає пошкодження альвеолярної тканини.
 • закорковування молочних проток, внаслідок чого утворюється «пробка» із застояного грудного молока, що є благодатним середовищем для розвитку мікроорганізмів
 • носіння тісного бюстгальтера, що здавлює молочну залозу
 • стрес та перевтома у жінки
 • випадки маститу, що були у пацієнтки, в минулому
 • проникнення бактерій в молочну залозу з ротової порожнини дитини або з поверхні шкіри через тріщини в сосках, молочні протоки.
 • зниження імунітету, що робить організм жінки більш уразливим до інфекцій

Нелактаційний мастит молочної залози може бути викликаний гнійно-запальними захворюваннями шкіри та травмами молочної залози, мати зв'язок з дифузною фіброзно-кістозною мастопатією, доброякісними та злоякісними новоутвореннями молочної залози, імплантами молочної залози.

Симптоми маститу та можливі ускладнення

Захворювання починається з появи болючого ущільнення в молочній залозі у вигляді невеликого осередку ураження, що прогресує та призводить до утворення інфільтрату в тканині молочної залози. Симптоми маститу не варто ігнорувати та слід своєчасно звертатися за спеціалізованою медичною допомогою, щоб не допустити розвитку серйозних ускладнень, що загрожують життю жінки!

Основні симптоми маститу:

 • печіння та біль під час годування дитини
 • набряклість зі збільшенням розміру молочної залози
 • гіперемія шкіри молочної залози над осередком ураження
 • підвищення температури тіла, озноб
 • збільшення пахвових лімфатичних вузлів
 • гнійні виділення із соска молочної залози
 • відчуття печіння у молочній залозі
 • загальна слабкість та швидка стомлюваність із загальними ознаками інтоксикації

Відсутність своєчасного кваліфікованого лікування або застосування засобів нетрадиційної медицини часто призводить до тяжких наслідків для пацієнтки, які можуть закінчуватися флегмонозною або гангренозною стадією маститу, що потребує тривалого та складного лікування або летальним кінцем (при сепсисі).

Діагностика маститу

Самолікування маститу не призводить до одужання! Тому з появою перших симптомів захворювання слід негайно записатися на консультацію до мамолога. На початкових стадіях розвитку маститу захворювання можна вилікувати без хірургічного втручання!

З метою встановлення діагнозу мастит, використовуються методи діагностики, що дозволяють визначити у жінок наявність захворювання та стадію хвороби:

 1. Клінічний огляд мамолога з пальпацією молочних залоз для виявлення ознак запалення, а також збирання анамнезу, включаючи наявність попередніх випадків маститу, хірургічних втручань на молочній залозі, методів грудного вигодовування та інших факторів ризику
 2. Ультразвукове дослідження та мамографія для візуалізації патологічних змін у тканині молочної залози.
 3. Лабораторні дослідження (загальний аналіз крові та сечі, бактеріальний посів молока для визначення патогенних та умовно – патогенних мікроорганізмів, адекватної антибіотикотерапії та моніторингу лікування).

На підставі проведених діагностичних досліджень мамолог чи хірург розробляють індивідуальну тактику лікування маститу.

Лікування маститу

Лікувальні заходи розробляються з урахуванням причин, що спричинили розвиток маститу:

 • при бактеріальному ураженні призначається курсовий прийом антибіотиків.
 • у разі ендокринних порушень показано гормональну терапію із застосуванням протизапальних препаратів
 • при гострому гнійному маститі рекомендується хірургічне втручання

Тактика і тривалість лікування залежить від стадії маститу. Лікування маститу в Києві успішно проводиться в МЦ «Меділенд» кваліфікованими мамологами, гінекологами та хірургами до повного одужання пацієнтки.

Профілактика маститу

Профілактичні заходи, що істотно знижують ризик розвитку маститу:

 • повне зціджування залишків грудного молока після годування дитини
 • дотримання гігієнічних правил
 • використання різних поз при грудному вигодовуванні
 • стеження за тим, щоб дитина під час годування захоплювала не тільки сосок, але й більшу частину або всю ареолу

При появі початкових симптомів захворювання не відкладайте відвідування до мамолога у МЦ «Меділенд», де вам нададуть кваліфіковану медичну допомогу.


Заказать обратный звонок