Рожеві вугри (медична назва - розацеа) - це поширене запальне шкірне захворювання, від якого страждають більше ніж 10% людей. Для нього характерний хронічний перебіг з чергуванням періодів загострень та ремісій. Причини розацеа до кінця не вивчені, але вважається, що інфекції та гормональні порушення відіграють у його розвитку провідну роль. Симптоми хвороби можуть змінюватись від невеликого почервоніння та висипань, до потовщення шкіри та набряку обличчя.
Лікування рожевих вугрів слід починати якомога раніше, оскільки якщо залишити захворювання поза увагою, воно швидко прогресує. Косметичний дефект, пов'язаний із симптомами розацеа, може викликати серйозні психологічні проблеми, такі як зниження самооцінки та обмеження соціального життя. Тому за перших характерних проявів захворювання необхідно звернутися до лікаря.
У МЦ «Меділенд» лікування розацеа проводить досвідчений дерматолог. Лікар підбере індивідуальний терапевтичний курс, який допоможе зменшити симптоми захворювання та покращити стан шкіри.
Причини та фактори ризику розвитку розацеа
Вважається, що поява рожевих вугрів обумовлена насамперед вазомоторними порушеннями та аномальною імунною реакцією організму. До відомих факторів ризику належать:
- спадковість
- інфекції та гормональні збої
- наявність себореї (порушення функції сальних залоз шкіри)
Люди з діабетом 1 типу, розсіяним склерозом, целіакією, ревматоїдним артритом та гелікобактер асоційованим гастритом частіше страждають на розацеа. Рожеві вугри найчастіше з'являються у людей зі світлою шкірою. На початковій стадії зазвичай присутня лише минуща еритема обличчя у відповідь на різку зміну температури чи вживання певних продуктів. Лише через деякий час з'являються постійні почервоніння шкіри, на фоні яких надалі можуть виникнути висипи.
Форми та симптоми розацеа
Захворювання торкається центральної частини обличчя: щоки, ніс, підборіддя та лоб. Перебіг хвороби може бути різним залежно від форми. Розрізняють 4 види розацеа:
- Ерітематозна з телеангіектазії (судинними зірочками). Внаслідок вазомоторних порушень на обличчі виникає постійна еритема (почервоніння), яка може посилюватися у відповідь на різні подразники. Також спостерігаються розриви дрібних судин. Це найпоширеніша форма розацеа
- Папулопустульозна. Хронічне запалення шкіри з почервонінням та одночасною появою минучих папул та пустул у центральній частині обличчя. При цьому типі захворювання пацієнти часто скаржаться на печіння та поколювання шкіри.
- Гіпертрофічна. Характеризується наявністю еритеми з переважанням гіпертрофічних змін. У деяких людей розвиваються фіброзні зміни. Можуть бути набряки обличчя, потовщення. Найчастіше симптоми виявляються на носі, але можуть виникати й на щоках, підборідді чи лобі.
- Офтальморозацеа. Запалення кон'юнктиви та повік – типові симптоми для цього типу розацеа. Навколо очей і на повіках з'являються почервоніння. Поверхня шкіри може бути нерівною та потовщеною. У пацієнта спостерігаються сльозотеча, сухість та закладеність очей, печіння та різь у них, фотофобія. У деяких хворих розвивається запалення мейбомієвих залоз, що призводить до подразнення очей.
Існує також гранулематозна форма розацеа. Вона зустрічається рідко та супроводжується появою щільних папул, після розкриття яких на шкірі залишаються рубці.
Чим розацеа відрізняється від куперозу?
Це два різних шкірних захворювання, але їх часто плутають через схожі симптоми та перебіг. Розацеа — це хронічний стан, що характеризується запаленням та почервонінням шкіри обличчя. Іноді він також супроводжується появою папул та пустул, судинних зірочок, гіпертрофічних змін.
Купероз – захворювання, при якому розширюються дрібні поверхневі судини шкіри, що призводить до появи на ній червоних або синьо-червоних сіточок. Це зазвичай відбувається через розширення капілярів та погіршення еластичності їх стінок.
Попри схожі на початковому етапі прояви, розацеа та купероз мають різні причини та методи лікування.
Діагностика розацеа
Лікар ставить діагноз на підставі бесіди та огляду пацієнта. Характерним для розацеа є виникнення еритематозних та папулопустульозних висипань, що розташовуються переважно у центральній частині обличчя. Ще один специфічний знак — посилення вазомоторної реакції (почервоніння шкіри під впливом фізичних та психічних подразників). Вирішальним фактором у діагностиці захворювання є еритема, що довго не проходить. Біопсія (взяття зразка шкіри для гістологічного аналізу) потрібна рідко.
Федорич Павло Володимирович
Лікар-дерматовенеролог, доктор медичних наук, доцент
Лікування розацеа
Лікувати рожеві вугри потрібно починати якомога раніше. Папуло-пустульозну форму часто плутають зі звичайними висипаннями. Тому необхідно проконсультуватися із фахівцем, щоб поставити правильний діагноз.
При терапії розацеа важливо уникати факторів, які можуть спричинити прогресування або погіршення захворювання. Варто утриматися від інтенсивних фізичних вправ, прийняття гарячих ванн, вживання алкоголю та кави. Людям, які страждають на рожеві вугри, слід уникати стресів і різких перепадів температури.
Лікування в першу чергу спрямоване на зменшення запалення, висипань, а також сверблячки та відчуття печіння. Як правило, воно включає комплекс терапевтичних заходів. Лікар може призначити:
- протизапальні креми та мазі для зменшення почервоніння та висипань
- пероральні препарати для усунення симптомів розацеа
- фототерапію
Крім того, лікар порекомендує способи догляду за обличчям та корекції способу життя для покращення стану шкіри.
Дуже важливо, щоб лікування розацеа було адаптоване до індивідуальних потреб пацієнта та проводилося під наглядом досвідченого дерматолога. Самостійне застосування ліків може призвести до різкого прогресування хвороби та погіршення стану шкіри.
Лазерне лікування розацеа
Найбільш поширену форму розацеа (еритематозно-телеангіектатичну) часто лікують методом фототерапії. Для цього використовують апарат IPL АБО IPDL. Обробка шкіри допомагає видалити дрібні пошкоджені кровоносні судини та зменшити еритему.
Фототерапія зазвичай рекомендується пацієнтам, у яких розацеа призвела до появи судинних зірочок та потовщення шкіри. Фототерапія допомагає усунути почервоніння, а для лікування гіпертрофічних змін зазвичай застосовують лазерне шліфування. Згідно з клінічними даними, вже після 1-3 сеансів апаратна терапія дозволяє зменшити кількість видимих кровоносних судин на 50-75%. Найкращих результатів при шліфуванні потовщеної шкіри вдається досягти, якщо процедура проводиться на ранній стадії хвороби.
На жаль, немає методу, який дозволив би повністю вилікуватися від розацеа. Проте сучасні технології дають можливість ефективно контролювати симптоми цього захворювання та підтримувати шкіру в хорошому стані. Надзвичайно важливо регулярно приймати призначені ліки та правильно доглядати за обличчям. Хоча це і не вилікує розацеа повністю, але дозволить мінімізувати виразність проявів, запобігти утворенню нових висипів та прогресуванню захворювання.
Догляд за шкірою при розацеа
Дерматологи радять уникати інтенсивного пілінгу фруктовими кислотами. Будь-які процедури, що супроводжуються сильним нагріванням шкіри, можуть посилити еритему. Тому їх не рекомендують людям, які страждають на розацеа.
Пацієнтам також не варто приймати гарячі ванни. Не можна використовувати мочалки та інші косметичні засоби, що мають на увазі більш менш інтенсивне тертя шкіри. Людям із розацеа потрібно захищати обличчя від УФ-випромінювання. У більшості пацієнтів сонячне світло посилює захворювання та посилює симптоми. Тому з метою профілактики рекомендується регулярно користуватися протисонцевими препаратами із високим рівнем захисту.
Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд» у Києві
Досвідчений дерматолог МЦ «Меділенд» проведе ретельну оцінку шкіри, щоб поставити правильний діагноз. Далі він розробить індивідуальну схему лікування, що включає сучасні методики, які дозволяють ефективно справлятися із симптомами розацеа. Лікар розповість, як правильно доглядати за шкірою, яких подразнювальних факторів слід уникати. Такий комплексний підхід допомагає досягти стійкої ремісії захворювання та покращити стан шкіри обличчя.
Щоб записатися на консультацію лікаря в клініку «Меділенд», заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером телефону, вказаним на сайті.