або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Грибок нігтів (оніхомікоз)

Автор статьи:

Федорич Павло Володимирович

Лікар-дерматовенеролог, доктор медичних наук, доцент

Непрямим показником стану нашого організму і, насамперед імунної системи, є зовнішній вигляд нігтів. Здорові нігтьові пластини завжди гладкі, глянсові, рожеві. Зміна їх форми, поверхні або кольору може свідчити про різні порушення в організмі - гормональні, розвиток авітамінозу або іншого патологічного процесу. Часто зовнішній вигляд, форма та товщина нігтьової пластини стають аномальними внаслідок ураження її дерматофітами, що викликають мікоз нігтів (оніхомікоз) - хронічне інфекційне захворювання, що вражає в основному людей похилого віку та осіб з ослабленим імунітетом. Через неможливість швидкого ефекту від лікування деякі пацієнти просто перестають лікуватися, стаючи переносниками грибка нігтів. При цьому вони становлять небезпеку для зараження в першу чергу своїх близьких. Тільки лікування хвороби під керівництвом досвідченого дерматолога дозволить позбутися від оніхомікозу, його поширення та появи ускладнень захворювання.

Симптоми грибка нігтів

Оскільки тепло та вологість служать сприятливим середовищем для розвитку та розмноження дерматофітів, найчастіше зустрічається оніхомікоз нігтів на ногах, де такі умови бувають частіше. Після зараження симптоми з'являються не відразу, до того ж спочатку вони не викликають значного дискомфорту. У зв'язку з цим пацієнти звертаються до лікаря лише після того, як хвороба перейшла до хронічної стадії. На її розвиток можуть вказувати такі симптоми:

  • розшарування однієї або кількох нігтьових пластин
  • зміна кольору нігтів, які стають жовтими
  • наявність неприємного запаху біля ураженої нігтьової пластини
  • поява відчуття дискомфорту чи болю у сфері відповідної нігтьової фаланги
  • зміна форми нігтьової пластини, яка стає опуклою або вдавленою
  • відшарування нігтя від ложа, його ламкість
  • зміна текстури нігтів: вони стають товстішими, ламкими, нерівними та крихкими.

Крім того, можуть одночасно бути ознаки грибкового ураження шкіри, насамперед це тріщини, що сверблять між пальцями, рясне дрібнопластинчасте або борошноподібне лущення ступнів.

Причини виникнення оніхомікозу

Збудники оніхомікозу – понад 50 видів мікроскопічних грибків, основну частину яких складають дерматофіти, дріжджові та плісняві грибки, а також їх поєднання.

Розвитку грибка нігтів сприяють такі фактори:

  • вологе середовище, що створюється при носінні взуття без вентиляції, або перебування ніг в умовах підвищеної вологості
  • відвідування громадських басейнів, душових, тренажерних залів та роздягалень без взуття.
  • використання предметів особистої гігієни іншими людьми (наприклад, рушників, ножиць для нігтів)
  • зниження імунітету
  • старіння організму, що робить його більш сприйнятливим до інфекцій
  • носіння гумового взуття
  • пітливість ніг
  • варикоз
  • плоскостопість та вузькі міжпальцеві проміжки
  • супутні захворювання, такі як цукровий діабет, ендокринні та судинні патології.
  • мікротравми та пошкодження нігтів
  • спадкова схильність
  • тривале приймання антибіотиків
  • користування спільним взуттям членами однієї сім'ї

Часто на шкірі підошви або в міжпальцевих проміжках виникає первинне джерело грибкової інфекції, що згодом поширюється далі на нігті, тому при підозрі на мікоз стоп слід звернутися до дерматолога. Не варто втрачати дорогоцінний час, намагаючись знайти в інтернеті «золоті» поради та рекомендації з лікування, оскільки такий пошук, як правило, не є результативним, часто закінчується рецидивами, подальшим поширенням інфекції. Народні методи лікування, зазвичай, низькоефективні проти медикаментозних.

Лікарі Клініки «Mediland»
Алаторських Анастасія Євгеніївна

Алаторських Анастасія Євгеніївна

кер. Центру медичної естетики та дерматології, лікар-косметолог

Гірагосов Євген Юрійович

Гірагосов Євген Юрійович

Онколог, онкохірург, онкодерматолог

Федорич Павло Володимирович width="234" height="234"

Федорич Павло Володимирович

Лікар-дерматовенеролог, доктор медичних наук, доцент

Діагностика грибка нігтів

Діагностика захворювання, як правило, не викликає труднощів у досвідченого лікаря-дерматовенеролога. Іноді слід вдаватися до мікроскопії уражених нігтів або посіву на спеціальні живильні середовища.

Лікування оніхомікозу

Лікування грибка нігтів може бути довгим і потребує терпіння. На основі зібраної інформації дерматолог розробляє схему терапії. На ранньому етапі захворювання призначаються місцеві препарати (антимікотичні креми, мазі, лаки), у занедбаних випадках - системні засоби, що знищують грибкову інфекцію. Слід регулярно обрізати уражені нігті для видалення грибкових клітин та полегшення проникнення в них лікарських засобів, стежити за їх чистотою та сухістю, дотримуватись правил особистої гігієни. Терапія оніхомікозу на стопах може тривати від 3 до 5 місяців, на кистях – від 2 до 3 місяців. Крім того, особливу увагу слід приділяти дезінфекції взуття, шкарпеток та домашніх капців таких пацієнтів. Без проведення цих заходів рецидив оніхомікозу відбувається у строк від 9 до 12 місяців.

Лікування грибка нігтів у Києві успішно практикується у МЦ «Меділенд». Під час огляду досвідчений дерматолог клініки встановить діагноз, індивідуально підбере медикаментозну терапію, у разі потреби – призначить відповідні аналізи. Крім того, лікар-дерматовенеролог порекомендує ефективні профілактичні рекомендації щодо запобігання поширенню грибкової інфекції.

Прогноз та профілактика захворювання

При своєчасному лікуванні прогноз сприятливий, хвороба закінчується повним одужанням та відростанням здорової нігтьової пластини. Для запобігання рецидиву захворювання слід суворо дотримуватися рекомендацій щодо лікування, дезінфекції взуття, а також правил особистої гігієни:

  • уникати носіння тісного взуття та синтетичних шкарпеток
  • не ходити босоніж у басейнах, душових спортзалів, роздягальнях
  • не ділити з іншими людьми особисті предмети для догляду за нігтями, такі як ножиці, пилки, рушники
  • намагатися тримати ноги сухими
  • регулярно та дбайливо стригти нігті без пошкодження кутикули
  • відмовитися від носіння чужого та старого взуття

Дотримання цих нехитрих правил забезпечить здоров'я ваших нігтів.

Як підготуватися до відвідування лікаря

Підготовка до відвідування дерматолога включає кілька кроків:

  1. Записатися на прийом, щоб уникнути довгого очікування
  2. Зібрати інформацію про сімейний анамнез шкірних захворювань, стан вашої шкіри та симптоми хвороби
  3. Зняти лак з нігтів та не користуватися лікарськими засобами до візиту до лікаря
  4. Відростити уражений ніготь для взяття аналізу на наявність грибка

Дотримання профілактичних рекомендацій та своєчасне лікування оніхомікозу під керівництвом досвідчених лікарів-дерматовенерологів МЦ «Меділенд» дозволить назавжди позбутися цього захворювання. Ви перестанете бути загрозою зараження своїх близьких, а влітку знову зможете носити відкрите взуття.


Заказать обратный звонок