Закреп – один з поширених симптомів патології травного тракту. Цей стан є симптомом, а не захворюванням. Немає чіткого визначення запору, так як нормальна функція кишечнику у різних людей сильно розрізняється. В цілому, цей стан визначається як проходження процесу випорожнення у дорослої людини менше 3 разів на тиждень, або утруднення і біль під час дефекації.
Причини закрепів дуже різноманітні, а самі стани можуть бути епізодичними або постійно переслідувати пацієнта протягом багатьох років.
Фактори, що впливають на ритм випорожнення, настільки різні, що навіть зміна звичних умов дефекації і кліматичного поясу може викликати важкі запори, так звані «закрепи мандрівників».
Численні фактори можуть призвести до запорів, порушуючи нормальний процес всмоктування, утворення випорожнень і просування калу в товстій кишці. На щастя, найчастіше це може бути пов'язано з:
- незбалансованим раціоном харчування з недостатньою кількістю клітковини,
- недостатнім вживанням рідини,
- або побічним ефектом деяких ліків.
Проте, в деяких випадках запорів, причиною можуть бути серйозні проблеми зі здоров'ям, такі як:
- аномалії розвитку товстої кишки (доліхосигма, доліхоколон, мегаколон),
- порушення процесів травлення,
- пухлини товстої кишки,
- синдром подразненої товстої кишки,
- захворювання інших органів і систем організму, до роботи яких «чутлива» товста кишка.
Тому, якщо вас турбує запор, особливо, якщо цей стан періодично повторюється – вам необхідно записатися на консультацію до гастроентеролога чи проктолога в плановому порядку.
Навіть мінімальний огляд, дозволить вчасно виявити небезпечні хірургічні та гастроентерологічні хвороби, які заявляють про своє існування запорами.
Ціни на послуги
Що робити, якщо у вас закреп
Якщо у пацієнта розвився епізод запору, слід провести аналіз харчування, ритму і кількості споживання рідини в попередній цього період.
Найчастіше корекція обсягу споживання води і збільшення в раціоні овочів, фруктів, хліба з борошна грубого помелу, каш дозволяє позбутися від складнощів з процесом дефкації, не вдаючись до допомоги фахівців.
Якщо пацієнт відчуває, що в прямій кишці зібралися щільні калові маси, для профілактики травми анального каналу перед походом в туалет можна поставити гліцеринову свічку або зробити «зустрічну» масляну мікроклізму (приблизно 100 мл рослинної олії акуратно ввести в кишку гумовою грушею). Ці процедури стимулюють позив до дефекації і пом'якшать проходження щільного вмісту через анальний канал.
У разі повторення закрепу візит до лікаря проктолога обов'язковий, так як коригування ритму дефекації при самих ранніх його розладах набагато простіше і ефективніше, ніж лікування в запущених випадках.
Що не можна робити
Не можна самостійно застосовувати проносні препарати.
Серед лікарів проктологів (колопроктологів) існує думка, що проносні препарати в аптеках можна продавати лише за рецептом лікаря. Це пов'язано з величезною «епідемією» запорів, які викликані зловживанням пацієнтами неконтрольованим прийомом проносних препаратів.
Безконтрольний прийом проносних призводить до розвитку синдрому «ледачою товстої кишки», яка з часом перестає працювати самостійно, «в очікуванні» чергової дози проносного препарату.
Не варто сподіватися на те, що проблема вирішиться сама собою (якщо мова не йде про окремий епізод).
При хронічних запорах, пацієнт звикає до проблеми і перестає оцінювати її критично. Слід пам'ятати, що чим раніше ритм дефекації буде коригований, тим простіше буде цей процес і тим стабільніші результати.
Сам же візит до лікаря проктолога, в простих випадках, може бути обмежений простою консультацією.