або зателефонувати за номером телефону
+38 (067) 276-31-48
+38 (050) 820-02-26
або зателефонувати за номером телефону

Гінекомастія

Автор статьи:

Бугайцов Сергій Георгійович

Мамолог, онколог, онкохірург, доктор мед.наук, професор

Гінекомастія є доброякісним збільшенням (гіпертрофію) залізистої тканини молочної залози у чоловіків. Це поширений стан, що зустрічається приблизно в 30% випадків. Найчастіше є двосторонній. Раніше вважалося, що жіночої гінекомастії немає. Однак порівняно недавно вчені з'ясували, що вкрай рідко (у 0,15% випадків) у жінок також виявляються гінекомастичні зміни. Морфологічно вони схожі на фіброзно-кістозні утворення, які раніше називали мастопатією.

Гінекомастія у чоловіків буває трьох видів залежно від того, який тип тканини молочної залози гіпертрофований:

  • залозиста (справжня) - супроводжується розростанням залозистої тканини
  • жирова (хибна або ліпомастія) - характеризується надлишком жирової тканини в ділянці грудей
  • змішана (залізисто-жирова) - присутня як гіпертрофія залозистої тканини, так і надлишок жирової тканини

Крім того, розрізняють такі форми гінекомастії:

  • фізіологічна – виникає у новонароджених і зазвичай проходить до 4-го місяця життя
  • пубертатна - з'являється в період статевого дозрівання у 13-14 років, як правило, зникає через кілька місяців, але іноді переходить у постійну форму
  • що виявляється у зрілих чоловіків - може бути стійкою пубертатною, ідіопатичною, гормональною або лікарською. У чоловіків похилого віку гінекомастія пов'язана з андропаузою.

Причини гінекомастії

Основною причиною захворювання є збій у роботі гормональної системи чоловіка, внаслідок якого виникає дисбаланс між рівнями андрогенів та естрогенів. Також причиною гінекомастії можуть бути гіперпролактинемія, підвищення рівня гіпофізарних гормонів ФСГ, ЛГ, гормонів стресу кортизолу, інсуліну дисбаланс тиреоїдних гормонів.

Патологія виникає як така чи є наслідком іншого захворювання. Фізіологічна гінекомастія у новонароджених та підлітків пов'язана зі збільшенням синтезу естрогенів у ретикулярному шарі кори надниркових залоз. Це безпечний стан, через деякий час воно проходить самостійно.

Патологічна гінекомастія зазвичай спричинена такими причинами:

  • гіпертиреоз
  • термінальна стадія ниркової недостатності
  • гормонально активні пухлини
  • цироз та рак печінки
  • пухлини надниркових залоз та яєчок
  • синдром Клайнфельтера (генетичне порушення, обумовлене наявністю додаткової жіночої хромосоми)
  • надчутливість клітин молочної залози до естрогену
  • деякі захворювання травного тракту
  • авітаміноз та недоїдання

Визначення причин гіпертрофії залозистої тканини грудей допомагає лікареві підібрати найбільш ефективну терапевтичну тактику.

Гінекомастія у спортсменів

Гінекомастія у спортсменів зазвичай буває спричинена використанням анаболічних стероїдів, таких як екзогенні андрогени. Після їх прийому організм намагається утилізувати тестостерон, що циркулює. Одним із побічних продуктів розпаду цього гормону є естрадіол (естроген, який активно впливає на розвиток жіночих вторинних статевих ознак).  У чоловіків його надлишок може стати причиною збільшення обсягу тканини молочної залози.

Стадії гінекомастії

Розрізняють 4 стадії розвитку захворювання:

  • I - невелике збільшення грудних залоз без надлишку шкіри
  • II - помірне збільшення грудних залоз без надлишку шкіри
  • III - помірне збільшення грудних залоз з невеликим надлишком шкіри
  • IV - помітне збільшення грудних залоз зі значним надлишком шкіри, формування «жіночих» грудей з характерною складкою під ними

Щоб точно визначити стадію гінекомастії, лікареві достатньо провести фізикальний огляд молочних залоз чоловіка.

Симптоми гінекомастії

Захворювання досить легко визначити за зовнішніми ознаками. Основним є помітне збільшення молочних залоз. Зазвичай, це єдиний симптом захворювання. Однак деякі чоловіки також скаржаться на надмірну чутливість та болючість грудей. Іноді спостерігаються виділення із сосків (галакторея).

Діагностика гінекомастії

На початковому етапі лікар вивчає історію хвороби пацієнта та проводить фізикальний огляд молочних залоз та яєчок. Далі призначаються лабораторні аналізи вивчення:

  • концентрації тестостерону та естрадіолу в крові
  • гонадотропних гормонів: ФСГ, ЛГ та пролактину

Оцінка концентрації останнього гормону є важливою для виключення гіперпролактинемії. Це захворювання також призводить до збільшення грудей у ​​чоловіка, але супроводжується виділенням молока із сосків.

Крім того, при обстеженні призначають УЗД грудних залоз та яєчок. Якщо у лікаря виникають сумніви щодо причин гінекомастії, він може порекомендувати проведення КТ або МРТ головного мозку, щоб унеможливити пухлину гіпофіза. При підозрі на рак виконують біопсію гіперплазованої тканини молочної залози з подальшим гістологічним дослідженням отриманого зразка.

Ціни на послуги

  • ВАРТІСТЬ КОНСУЛЬТАЦІЇ МАМОЛОГА
    Консультація мамолога первинна880 грн
    Консультація мамолога повторна820 грн
    Консультація мамолога д.м.н., професора первинна1 100 грн
    Консультація мамолога д.м.н., професора повторна930 грн
    Консультація провідного мамолога первинна1 100 грн
    Консультація провідного мамолога повторна930 грн

  • ВАРТІСТЬ АМБУЛАТОРНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ
    Встановлення голки Mark Mark Slim в пухлину молочної залози під контролем УЗД в передопераційному періоді3 700 грн
    Дослідження виділень з сосків (забір та цитологічне дослідження), 1 локалізація950 грн
    Зціджування молочних залоз410 грн
    Консервативне лікування кіст молочної залози пункційним методом, 1 процедура750 грн
    Постановка біологічного маркера Ultra Clip II в пухлину молочної залози7 050 грн
    Пункція молочної залози з гістологією4 050 грн

  • ВАРТІСТЬ МАМОЛОГІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
    Зверніть увагу! В ціну послуги враховується робота хірурга, вартість маніпуляцій та препаратів на операції, витратні матеріали. До вартості послуги НЕ ВХОДИТЬ: анестезія, перебування в стаціонарі, післяопераційне лікування (за потребою), гістологічні дослідження.
    Видалення гематоми молочної залозивід 16 500 грн
    Видалення додаткової дольки молочной залозивід 14 500 грн
    Видалення папілом ареоли та соска від 3 600 грн
    Видалення фіброаденом молочной залозивід 21 700 грн
    Висічення кіст молочних залоз від 17 600 грн
    Висічення ліпоми, атероми молочної залози та області грудей від 6 050 грн
    Ендопротезування молочної залозивід 39 600 грн
    Мамопластикавід 33 000 грн

Наші спеціалісти
Бугайцов Сергій Георгійович

Бугайцов Сергій Георгійович

Мамолог, онколог, онкохірург, доктор мед.наук, професор

Желтонозька Юлія Борисівна

Желтонозька Юлія Борисівна

Лікар гінеколог, хірург, мамолог, проктолог

Лікування гінекомастії

Терапевтичний підхід багато в чому залежить від причин, що спричинили захворювання. Коли гіпертрофія грудей є симптомом іншої хвороби, лікування спрямоване на усунення первинного захворювання. Якщо гінекомастія викликана дисбалансом гормонів, лікар може порадити консервативну терапію гормональними препаратами. Зазвичай призначають замісні дози тестостерону або антиестрогенні засоби. Однак фармакологічна терапія дозволяє зменшити гінекомастію лише на ранній стадії захворювання, до того ж не в усіх пацієнтів. Тому часто пацієнту призначається хірургічне лікування.

Особливості операції при гінекомастії

При справжній формі захворювання метою хірургічного втручання є видалення гіпертрофованої залізистої тканини. Для цього лікар робить розріз у нижній частині ареоли та вирізає надлишки тканини, після чого накладає підшкірні шви. Розріз проходить по межі ареоли та шкіри грудей, тому післяопераційний рубець практично непомітний. Операція проводиться під загальною анестезією.

При жировій гінекомастії виконують ліпосакцію. У ході процедури лікар робить невеликі проколи, в які вводить канюлю та відсмоктує зайвий жир. При змішаній формі захворювання хірургічна резекція та ліпосакція проводяться одночасно. Вартість операції залежить від обраної методики.

Варто додати, що при неонатальній та пубертатній гінекомастії зазвичай не потрібне лікування. Хоча в деяких випадках такий стан може стати постійним, і тоді варто звернутися до фахівця.

Лазерне лікування гінекомастії

При жировій або змішаній формі захворювання можливе застосування такої процедури як лазерний ліполіз. Вона дозволяє видалити надлишок залізисто-жирової тканини менш травматично і безпечніше, ніж при стандартній операції. Суть методу полягає у підшкірному застосуванні двох типів лазера. Один із них руйнує жир та залозисту тканину, а інший підтягує шкіру.

Лікар робить невеликий розріз, куди вводиться канюля з оптичним волокном на кінці, яким подається лазерна енергія. Після руйнування надлишкової тканини лікар видаляє її за допомогою канюлі для ліпосакції. На завершальному етапі проводиться ще одна обробка лазером, щоб підтягнути шкіру. Пацієнт може повернутися додому вже за годину після процедури. Лазер має коагуляційний ефект, що дозволяє зменшити кровотечу. Відновлення пацієнта відбувається швидше, ніж після класичної операції.

Застосування лазерного ліполізу має низку переваг при лікуванні гінекомастії. У ході процедури можна видалити до 85% залозистої тканини та зайвого жиру з грудей. Шкіра підтягується і повністю відповідає новому контуру грудних м'язів, без в'ялості та провисання. Рубці після лазерного ліполізу практично непомітні.

Вже за місяць можна оцінити остаточний результат видалення надлишкової тканини. Підтяжка шкіри займає трохи більше часу, оскільки вироблення колагену та еластину відбувається поступово.

Відновлювальний період після операції з приводу гінекомастії

Тривалість реабілітаційного періоду залежить від обсягу та ступеня складності операції. Найчастіше пацієнтам рекомендують уникати інтенсивних рухів руками протягом 2-3 тижнів. Деякий дискомфорт в області хірургічного втручання зберігається протягом 4 тижнів. Лікар, як правило, рекомендує спеціальний бандаж, що запобігає утворенню набряку, що підтримує загоювальні тканини та полегшує підтяжку шкіри. Його потрібно носити протягом першого місяця після хірургічного втручання якнайчастіше, якщо лікар не порадить інше.

Середній час відновлення після операції щодо гінекомастії становить від 4 до 6 тижнів залежно від способу хірургічної корекції. Найбільш поширеними побічними ефектами є синці, набряки та тимчасове оніміння. Ці післяопераційні ускладнення відбуваються самостійно. Реабілітація після лазерного ліполізу проходить швидше та займає близько місяця.

Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд» уКиєві

«Меділенд» - це сучасний багатопрофільний медичний центр, де проводиться кваліфіковане лікування широкого спектра захворювань, включаючи гінекомастію. Лікар виконає ретельне обстеження, щоб визначити причини хвороби. Після цього він запропонує найефективнішу лікувальну тактику. Це може бути як консервативна терапія на ранній стадії гінекомастії, так і хірургічна операція. У клініці «Меділенд»  працюють досвідчені пластичні хірурги. Тому пацієнти можуть розраховувати на відмінний функціональний та естетичний результат після операції. Щоб уточнити ціну лікування та поставити будь-які додаткові питання, заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за номером телефону, вказаним на сайті.


Заказать обратный звонок