При некоторых тяжелых заболеваниях кишечника (например, раковых опухолях) приходится удалять часть кишки. Не всегда есть возможность соединить оставшиеся участки кишки, чтобы восстановить ее целостность. В таких случаях хирург формирует колостому - выводит часть кишки из брюшной полости через отверстие в стенке живота, чтобы обеспечить выведение каловых масс. Колостомия проводится только в крайних случаях, окончательное решение врач принимает в процессе опера
При деяких важких захворюваннях кишківника (наприклад, ракових пухлинах) доводиться видаляти частину кишки. Не завжди є можливість з'єднати решту ділянок кишки, щоб відновити її цілісність. У таких випадках хірург формує колостому - виводить частину кишки з черевної порожнини через отвір у стінці живота, щоб забезпечити виведення калових мас. Колостомію проводять тільки у крайніх випадках, остаточне рішення лікар приймає у процесі операції, з урахуванням особливостей клінічної картини. Формування стоми кишківника при необхідності застосовується у медичному центрі «Mediland» у Києві.
Показання до проведення операції
Операцію з виведення колостоми проводять зазвичай на запущених стадіях розвитку хвороб, при яких пацієнту неможливо надати ефективну медичну допомогу завдяки альтернативним способам, зберігши цілісність кишківника. Вона застосовується при:
- пухлинах кишківника (особливо, якщо вони зачіпають сусідні органи)
- наявності спайок, які неможливо розділити
- дивертикулярній хворобі товстої кишки
- абсцесі кишківника з перфорацією кишки
- наявності свищів між кишківником і сечовим міхуром
- ішемічному коліті
- наявності великої кількості поліпів у кишці
- травмах кишківника (множинних пораненнях)
- розвитку перитоніту
- відсутності ефекту від медикаментозної терапії при хворобі Крона
Залежно від того, з якого відділу органу формується колостома, її називають власне колостомою (з товстого кишківника), ілеостомою (з клубової кишки тонкого кишківника), еюностомою (з порожньої кишки тонкого кишківника). Хірург визначає, який вид стоми краще сформувати: одностовбурну - з виведенням тільки верхньої частини кишки або двостовбурну - з виведенням обох кінців кишківника. Колостому створюють тимчасово, якщо у майбутньому можливо відновити цілісність кишківника, або вона залишається на постійній основі.
Протипоказання до колостомії
Хірургічне втручання з колостомією кишківника не проводять, якщо стан пацієнта критичний, він перебуває у комі. Планова операція тимчасово відкладається при загостренні хронічних захворювань, розвитку запальних процесів. При онкологічних захворюваннях хірургічне втручання може бути протипоказане, якщо спостерігається масове поширення метастазів по організму.
Підготовка до виведення колостоми
Пацієнту потрібно пройти попереднє обстеження. Набір аналізів залежить від діагнозу, найчастіше необхідні:
- Загальний аналіз крові
- Загальний аналіз сечі
- Аналізи крові на наявність інфекцій - ВІЛ, гепатиту В і С
- Біохімічний аналіз крові
Залежно від діагнозу, можуть призначатися різні дослідження кишківника - УЗД, КТ, МРТ, ендоскопічні (наприклад, ректороманоскопія). Додаткові обстеження та консультації лікарів різного профілю проводяться, якщо є супутні захворювання.
Лікар призначить дієту, якої потрібно дотримуватися протягом кількох днів перед операцією. З раціону виключають продукти, які довго перетравлюються. За добу до хірургічного втручання можна вживати тільки рідку їжу. Операцію проводять не менш ніж через 10-12 годин після останнього вживання їжі (у цей період можна тільки пити трохи чистої води, якщо потрібно прийняти ліки). Необхідно зробити очисну клізму.
Як проходить операція
Якщо хірург вважає, що пацієнту може знадобитися виведення колостоми, перед хірургічним втручанням робиться розмітка: лікар відзначає місце, де найзручніше розмістити стому. Операція проходить під загальним наркозом, протягом 1-2 годин, відкритим або лапароскопічним способом. Проводиться ревізія черевної порожнини, видалення ділянки кишківника, потім формується одностовбурна або двостовбурна колостома.
Реабілітаційний період після колостомії
Наступного дня після операції пацієнту дозволяється пити воду, через дві доби - приймати рідку їжу (до цього харчування забезпечується введенням внутрішньовенних препаратів). Лікар визначить оптимальний час для початку фізичної активності, це залежить від діагнозу та загального стану організму.
Завдяки великому досвіду і високій кваліфікації лікарів МЦ «Mediland», кишкова стома не викликає дискомфорту. Щоб уникнути розвитку ускладнень, потрібно забезпечити правильний догляд за колостомою, якого пацієнта навчать під час перебування у стаціонарі:
- Використовувати тільки якісні калоприймачі (підібрати відповідний варіант допоможе лікар)
- Стежити за чистотою стоми, шкіри навколо неї і регулярно замінювати калоприймач
- Для догляду за стомою і шкірою використовувати тільки спеціальні засоби
Щоб уникнути проблем із травленням і випорожненням кишківника, потрібно дотримуватися дієти, яку порекомендує лікар, що лікує. Не рекомендується вживати копчене м'ясо, жирну рибу, консерви, сало, свіжий хліб, випічку з дріжджового тіста, капусту, буряк, гриби, бобові, груші, смажену картоплю, низку інших продуктів, а також пити спиртні та газовані напої. Лікарські препарати можна застосовувати тільки після консультації з лікарем, оскільки вони можуть спричинити побічні ефекти з порушеннями травлення.
Залежно від стану пацієнта і його діагнозу, через кілька тижнів або місяців може бути проведена операція із закриття стоми. До цього хірургічного втручання також необхідна ретельна підготовка, про яку лікар МЦ «Mediland» розповість під час консультації.
Можливі ускладнення після операції
Після операції з виведення стоми можливий розвиток таких ускладнень:
- пролапс (випинання) або випадіння стоми
- парастомальна грижа (випинання черевної стінки біля колостоми через ослаблення м'язів)
- втягнутість колостоми - розташування нижче рівня шкіри (ретракція)
- звуження стоми - стеноз (через її отвір не проходить вказівний палець)
- подразнення шкіри (через неправильний підбір калоприймача або помилки в догляді за ним, при запаленні волосяних фолікулів)
- кровотеча з колостоми при пошкодженні слизової оболонки кишки
- закреп, діарея і метеоризм - при недотриманні рекомендованої дієти
При появі будь-яких проблем з колостомою потрібно терміново звернутися до лікаря.
Переваги операції у МЦ «Mediland»
У медичному центрі «Mediland» операції з виведення та закриття стоми проводяться:
- висококваліфікованими хірургами
- із застосуванням найбезпечніших, за можливості - малотравматичних методик
- з використанням інноваційного обладнання та сертифікованих медичних препаратів
- в операційному блоці з сучасним оснащенням для контролю стану пацієнта
Вартість колостомії у МЦ «Mediland» вказана у прайсі, ціна хірургічного лікування у цілому залежить від особливостей клінічного випадку. Записатися на прийом до лікаря і діагностичні процедури можна за телефоном, за допомогою сервісу зворотного дзвінка або заявки на нашому сайті.