Сучасне життя із неправильним харчуванням, мінімумом рухливості призводить до різних порушень в роботі внутрішніх органів, в тому числі печінки. У ній відбувається застій жовчі та запалення жовчного міхура, а надалі розвивається жовчнокам'яна хвороба. Лікування її необхідно починати не лише з рекомендацій лікаря, а й з переосмислення стилю життя та створення збалансованого раціону харчування, без надмірного вживання холестерину, який є одним з найголовніших чинників такої небезпечної недуги.
Причини ЖКХ хвороби
Згідно статистики, жінки стикаються з цією проблемою у 3-4 рази частіше за чоловіків. Однак, стать пацієнта - далеко не основна причина захворювання. Найчастіше жовчнокам'яна хвороба виникає через:
- неправильне харчування - надмірне споживання страв з великим вмістом рафінованих вуглеводів, що призводить до підвищення холестерину
- ожиріння - ще один наслідок неправильного харчування та малорухливого образу життя. Зайва вага провокує підвищення екскреції та утворення холестерину
- надмірне голодування та низькокалорійні дієти також шкідливі для організму. У 25% такий раціон призводить до синтезу змазкоподібної жовчі, формування конкрементів
- ЖКХ - хвороба, яку часто діагностують у вагітних жінок, тому необхідно вживати профілактичних заходів, регулярно відвідувати лікаря
- захворювання кишківника можуть стати причиною появи каменів у жовчній протоці та жовчному міхурі, тож для уникнення ускладнень, слід своєчасно починати лікування патології
- естрогени та фібрати здатні підвищити літогенні властивості жовчі, тому необхідно контролювати ці речовини
До групи підвищеного ризику цього захворювання потрапляють люди 60-70 років: вірогідність появи каменів - 30%-40%. ЖКХ - це хвороба, що може з’явитися і в результаті спадкової схильності: під загрозою - люди з геномом літогенності.
Симптоми захворювання
Переважно, перебіг хвороби - без яскраво виражених симптомів. Найбільш поширеними ознаками ЖКХ є:
- біль та дискомфорт у правому передребер’ї
- зранку у роті відчувається гіркий присмак
- метеоризм
- підвищена температура
- слабкість
Але 60%-80% пацієнтів, які страждають від каменів у жовчному міхурі, не мають дискомфорту чи відчуття болю.
Діагностика
Важливо своєчасно почати лікування жовчнокам’яної хвороби, а для цього слід її діагностувати. У більшості випадків захворювання виявляють випадково, під час проведення планового скринінгу. Саме тому важливо вчасно проходити профілактичні обстеження - це єдиний спосіб уникнути маніфестації патології.
Якщо пацієнт все ж має відповідні симптоми та самостійно звернувся до гастроентеролога, то лікар починає з опитування, вислуховування скарг, аби зібрати анамнез.
В МЦ «Mediland» комплексне обстеження ґрунтується на індивідуальній програмі діагностики, що переважно містить:
- загальний аналіз крові та аналіз крові на біохімію
- УЗД органів черевної порожнини
- ЕРХПГ - поєднання ендоскопії та рентгенографії
Після діагностики лікар розробляє ефективну терапію.
Лікування жовчнокам’яної хвороби без операції
Консервативна терапія дає бажаний результат лише на ранніх стадіях захворювання, коли його перебіг - безсимптомний. Однак, для повного одужання необхідне хірургічне втручання. Навіть довготривала медикаментозна терапія не спроможна запобігти розвитку жовчної коліки. Консервативне лікування ЖКХ може спричинити міграцію каменів та закупорку біліарного тракту. Якщо конкременти тривалий час перебувають у жовчному міхурі, існує ризик розвитку запальних процесів.
Медикаментозна терапія передбачає прийом препаратів, здатних розщеплювати камені. Найчастіше для цього застосовуються урсодезоксихолеві кислоти. Таке лікування буде ефективним лише за умови конкрементів невеликого розміру, що складаються тільки з холестерину. До того ж, консервативна терапія принесе результат лише за умови дотримання пацієнтом призначеної дієти.
Лазерне дроблення каменів в жовчному міхурі
Дроблення каменів у жовчному міхурі лазером – популярна процедура, оскільки дозволяє подолати хворобу без суттєвих ускладнень. Під впливом лазеру конкременти розщеплюються на невеликі фрагменти. Вони здатні самостійно переміщатися у жовчні протоки. Потім вони виходять назовні через кишківник.
Лазерне дроблення каменів призначається лише за двох умов:
- у жовчному міхурі виявлено не більше трьох конкрементів, а їх загальний діаметр не перевищує позначку в 3 см
- орган зберігає здатність й надалі виконувати свої безпосередні функції
Лазерне дроблення поєднується з медикаментозною терапією. Пацієнт приймає спеціальні препарати, які сприяють розчиненню каменів. Процедура призначається лише після діагностики та консультації з гастроентерологом. Оскільки у деяких випадках вона може спричинити закупорку жовчних протоків та порушити процес виводу жовчі. В МЦ «Mediland» не проводять лікування методом лазерного дроблення.
Хірургічне лікування ЖКХ
Оперативне втручання необхідне при лікуванні захворювання на більш важких стадіях, коли консервативна терапія неефективна. Абдомінальний хірург видаляє жовчний міхур разом з камінням, що знаходиться у ньому. Така операція називається холецистектомія, й може проводитися кількома методами:
- лапаротомічний - відкрите хірургічне втручання. Для видалення жовчного міхура роблять розріз у правому підребер’ї. Після процедури залишиться рубець завдовжки 10-12 см
- лапароскопічний - абдомінальний хірург робить 3-4 проколи по 5-10 мм у черевній стінці, через які вводить лапароскоп та інші інструменти. Видалений міхур вилучається через один з проколів. Перебіг операції транслюється з камери на екран
Лікування ЖКХ хірургічним шляхом проводиться за наявності наступних показань:
- загальний розмір каміння становить більше 33% від обсягу жовчного міхура
- хвороба протікає з частими жовчними коліками
- ускладнена форма захворювання
Медикаментозна терапія може поєднуватися з хірургічним лікуванням.
Чому варто звернутися до МЦ «Mediland»
Медичний центр «Mediland» комплексно працює з пацієнтами: досвідчені гастроентерологи проведуть діагностику, зберуть анамнез та розроблять схему ефективної терапії.
Наші переваги:
- комфортні палати стаціонару
- сучасне сертифіковане обладнання
- гастроентерологи з великим практичним досвідом проведення інвазивних процедур та лапароскопічних операцій, що гарантує швидке відновлення
- комунікабельний та ввічливий персонал, який знайде спільну мову з пацієнтом
- наші фахівці регулярно проходять курси підвищення кваліфікації в закордонних медичних закладах
Ціна лікування жовчнокам’яної хвороби залежить від стадії та індивідуальних особливостей клінічного випадку.
FAQ
⏩ Чи можна вилікувати жовчнокам'яну хворобу?
✅ Для остаточного одужання необхідно провести операцію або роздробити камені за допомогою лазеру. Ефективність консервативного лікування значно нижча.
⏩ Які болі при жовчнокам’яній хворобі?
✅ Інтенсивність болю може постійно змінюватися. Однак, джерело дискомфорту - праве передребер’я. Також біль може віддавати під праву лопатку, ключицю.
⏩ Чого не можна робити при каменях у жовчному міхурі?
✅ Продовжувати вживати жирні страви, смажену та кислу їжу. Необхідно збалансувати раціон, знизити до мінімуму споживання гострого, солоного.
⏩ Чи можна позбутися каменів у жовчному міхурі без операції?
✅ Медикаментозна терапія сприяє розчиненню каменів, однак це, скоріш, боротьба з симптомами, оскільки хвороба продовжує прогресувати. Для повного одужання необхідна операція, що дозволить усунути першоджерело захворювання.