Рак мигдалин (гланд) - найбільш поширена злоякісна пухлина горла. На її частку припадає майже 46% усіх онкологічних новоутворень у цій галузі. На початковому етапі цей вид раку у багатьох пацієнтів протікає безсимптомно. Тому його часто діагностують у занедбаній формі, коли пухлина вже встигла дати метастази. Це наголошує на важливості своєчасного звернення до лікаря. Сучасні методи протипухлинної терапії, які застосовують у медичному центрі «Меділенд», дозволяють успішно справлятися із захворюванням, якщо воно було виявлено на ранній стадії.
Причини раку мигдаликів
Наразі невідомо, що саме викликає рак мигдаликів. Вчені припускають, що однією з причин, можливо, є вплив токсичних речовин. Це підвищує ризик мутацій та злоякісної трансформації. Таким чином, основними факторами ризику є:
- зловживання алкоголем
- куріння
- професійний контакт із канцерогенами
Захворювання зустрічається частіше у чоловіків, ніж у жінок. Одним із додаткових факторів ризику є вірус папіломи людини.
Як виглядає рак мигдаликів на початковій стадії?
На ранньому етапі злоякісна пухлина ніяк не проявляє себе. У міру розвитку на мигдалині може з'явитися щільний, горбистий наріст з нерівними краями. Можливою ознакою раку також є виразка, що довго не гоїться, на слизовій гланд. Зазвичай у цій стадії захворювання виявляється випадково під час обстеження з іншого приводу.
Перші ознаки та симптоми раку мигдаликів
Можливими ранніми ознаками розвитку злоякісного процесу є:
- біль у горлі, що довго не проходить
- іррадіація болю у вуха
- труднощі при жуванні та ковтанні
- біль при вживанні певних продуктів (гострої їжі, цитрусових)
- поява крові в слині та неприємного запаху з рота
У міру розвитку пухлини біль у горлі посилюється. Збільшуються та болять шийні лімфатичні вузли. При огляді горла один з мигдаликів збільшений у розмірі (рак рідко вражає обидва мигдалики). На слизовій оболонці може бути помітна пухлина або виразка.
Види раку мигдаликів
Виділяють три типи злоякісних пухлин мигдаликів:
- Виразкові - характеризуються появою на слизовій оболонці та навколишніх тканинах виразкового дефекту зі щільними краями
- Інфільтративні - являють собою ущільнення з неоднорідною структурою
- Папіломатозні - мають форму поліпа (пальцеподібного утворення)
За гістологічним типом розрізняють плоскоклітинні пухлини (виникають у 94% випадків) і лімфоми, що дуже рідко зустрічаються.
Стадії раку мигдаликів
Процес розвитку захворювання зазвичай ділять на 4 стадії:
- I стадія - пухлина менше ніж 2 см, обмежена однією областю і не поширилася на лімфатичні вузли
- II стадія – утворення розміром від 2 до 4 см, без поширення
- III стадія - пухлина більше ніж 4 см в діаметрі й поширилася в один лімфовузол, розташований на тій же стороні шиї
- IV стадія - рак поширюється на навколишні області горла, кілька лімфатичних вузлів чи інші частини тіла
Процес стадіювання злоякісного процесу грає велику роль під час вибору правильної тактики лікування.
Діагностика раку мигдаликів
Перше, що може припустити лікар при збільшенні мигдаликів або появі больового синдрому, - це запалення тканин горла. Якщо після призначення симптоми не проходять, призначають додаткове обстеження. На першому етапі проводиться ларингоскопія – методика, яка дозволяє візуально оцінити стан мигдалин. З її допомогою лікар може виявити такі ознаки злоякісного процесу, як:
- набряк, збільшення мигдаликів у розмірі
- ущільнення або виразка на мигдалині
- щільний наліт, ділянки некрозу
Далі проводять гістопатологічне дослідження, щоб підтвердити діагноз та визначити клітинний тип пухлини. Якщо рак виявлено на пізній стадії, лікар додатково призначає візуалізують тести - рентген, КТ або МРТ для виключення наявності віддалених метастазів.
Скільки живуть з раком мигдаликів: прогноз
Прогноз при злоякісних пухлинах мигдаликів залежить від низки факторів, включаючи тип та стадію раку, вік пацієнта та його загальний стан здоров'я. Якщо пухлина не встигла поширитися за межі мигдаликів, прогноз, як правило, більш сприятливий. При своєчасному зверненні до лікаря та призначенні ефективного лікування багато пацієнтів можуть досягти тривалої ремісії або повного одужання. Згідно з медичною статистикою, за своєчасного початку протипухлинної терапії близько 95% проживають понад 5 років без рецидиву після встановлення діагнозу.
Ціни на послуги
Методи лікування раку мигдаликів
Існують різні ефективні схеми лікування раку мигдаликів. Вибір конкретного підходу здійснюється індивідуально для кожного пацієнта.
- Хірургічна операція. Якщо пухлина невелика і не поширилася за межі мигдаликів, призначають операцію. У ході хірургічного втручання лікар видаляє уражену мигдалину, невелику ділянку навколишніх тканин та при необхідності шийні лімфатичні вузли.
- Променева терапія. При раку мигдаликів є можливість проведення односторонньої радіотерапії, за якої опромінюється лише уражена частина горла. Променеву терапію також можуть призначати перед операцією для зменшення розмірів пухлини, або після резекції, щоб знищити ракові клітини, які могли залишитися після хірургічного втручання
- Хімієтерапія. При раку мигдаликів хімієтерапію зазвичай комбінують із променевою терапією. Її також призначають окремо, щоб уповільнити ріст пухлини, яка рецидивувала чи поширилася на інші частини тіла.
- Імунотерапія. Даний вид лікування схвалений для застосування окремо або у поєднанні з хімієтерапією для лікування метастатичного раку мигдаликів.
- Таргетна терапія. Відносно новий метод протипухлинного лікування. Як хімієтерапія він спрямований на знищення ракових клітин, проте, таргетні препарати діють більш вибірково. Вони ідентифікують ракові клітини за певними мутаціями та знищують їх. Тому даний вид лікування пов'язаний із меншою ймовірністю розвитку побічних ефектів, ніж стандартна хімієтерапія
Терапевтичний план може включати відразу кілька видів лікування. Застосування комплексного підходу дозволяє досягти більшої ефективності протипухлинної терапії та звести до мінімуму ризик рецидиву захворювання в майбутньому.
Чому варто звертатися до МЦ «Меділенд» у Києві?
«Меділенд» – це сучасний багатопрофільний медичний центр в Україні. Онкологічне відділення, яке працює на базі центру, має у своєму розпорядженні все необхідне діагностичне та терапевтичне обладнання для ефективного лікування раку. Прийом пацієнтів ведуть досвідчені лікарі-онкологи.
Після встановлення діагнозу кожного хворого веде мультидисциплінарна команда фахівців, до якої входять клінічний онколог, хімієтерапевт, радіотерапевт, оториноларинголог, онкохірург та за необхідності інші вузькопрофільні лікарі. До кожного пацієнта розробляється індивідуальний план лікування, що враховує особливості його стану. Лікування раку мигдаликів проводиться у суворій відповідності міжнародним протоколам.
Якщо ви або ваша близька зіткнулися з тривожними симптомами, не варто відкладати візит до лікаря. Чим раніше буде поставлено правильний діагноз і розпочато лікування – тим більше шансів досягти повного одужання. Щоб записатись на консультацію до клініки «Меділенд», заповніть форму зворотного зв'язку або зателефонуйте за телефонами, вказаними на сайті.